Zapraszamy do udziału w kolejnych Dniach Narodowego Centrum Nauki. Siódma edycja tej dwudniowej imprezy odbędzie się 15-16 maja w Łodzi. W programie tradycyjnie znalazły się warsztaty z obsługi projektów badawczych, z przygotowania wniosków oraz nowość – spotkanie poświęcone rzetelności naukowej. Zapraszamy do rejestracji.
Warsztaty są stałym punktem programu Dni NCN. Od pierwszej edycji odbywały się szkolenia dla pracowników jednostek naukowych zaangażowanych w obsługę administracyjną projektów badawczych, staży i stypendiów finansowanych przez NCN. W tym roku również szczegółowo omówimy zagadnienia związane z przygotowaniem wniosków od strony formalnej oraz realizacją projektu: począwszy od podpisania umowy z Centrum, poprzez procedury aneksowania umów, raportowanie okresowe i końcowe, rozliczenie oraz zamknięcie projektu badawczego. Ponadto zaprezentujemy proces kontroli projektu w jednostce, a uczestnicy będą mogli liczyć na pogłębioną analizę zagadnień i problemów, które zostaną przez nich zgłoszone w trakcie warsztatów.
Naukowcy planujący złożyć wniosek do NCN-u mogą wziąć udział w warsztatach pt. „Jak przygotować dobry projekt?”. Szkolenie jest skierowane do uczonych posiadających co najmniej stopień doktora, którzy nie mają jeszcze grantu NCN, a chcieliby ubiegać się o finansowanie projektu badawczego. Podczas warsztatów, prowadzonych przez koordynatorów dyscyplin NCN, będą analizowane streszczenia projektów przygotowane przez uczestników. Analiza streszczeń będzie punktem wyjścia do dyskusji o tym, jak przygotować dobry projekt badawczy.
Nowością w naszej ofercie szkoleniowej są warsztaty z zakresu rzetelności naukowej. Są one skierowane do badaczy, którzy realizują grant NCN lub będą składać wniosek o finansowanie. Podczas spotkania poruszymy takie tematy z zakresu rzetelności naukowej, jak autorstwo, archiwizowanie i dokumentowanie wyników badań oraz publikowanie wyników. Omówione będą również kwestie związane z etyką, a zwłaszcza problematyka badań z udziałem ludzi. Rejestracja na wszystkie warsztaty jest możliwa tutaj.
Poza warsztatami w trakcie Dni NCN odbędzie się spotkanie środowiska naukowego regionu z dyrekcją oraz Radą NCN. Oprócz okolicznościowych przemówień uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać wystąpienia laureata konkursów OPUS 4 i OPUS 14 – dra hab. Tomasza Suleja, prof. nadzw. Instytutu Paleobiologii PAN. W drugiej części spotkania weźmie udział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Tego samego dnia odbędzie się posiedzenie Rady NCN. Drugiego dnia w trakcie paneli dyskusyjnych zaproszeni specjaliści będą rozmawiać o otwartym dostępie do treści naukowych oraz systemie ewaluacji wniosków składanych do NCN, zaś osoby zainteresowane konkursami międzynarodowymi będą mogły uzyskać kompleksową wiedzę w tym temacie podczas spotkania informacyjnego po wcześniejszej rejestracji.
Gospodarzem Dni NCN 2019 jest Uniwersytet Łódzki, a w gronie współorganizatorów znalazły się również inne łódzkie uczelnie: Politechnika Łódzka, Uniwersytet Medyczny, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego oraz Wyższa Szkoła Filmowa. Ponadto w organizację włączył się Instytut Biologii Medycznej PAN i Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN.
Wszystkie spotkania odbędą się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Pomorskiej 171/173. Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest tutaj. Udział w warsztatach dla wnioskodawców, dla pracowników administracyjnych, w warsztatach z rzetelności naukowej oraz w spotkaniu na temat konkursów międzynarodowych wymaga wcześniejszej rejestracji. Pozostałe spotkania mają charakter otwarty.
Dni Narodowego Centrum Nauki to wydarzenie cykliczne – co roku odbywa się w innej części Polski. Ideą tego przedsięwzięcia jest ich mobilny charakter, dzięki czemu szerokie grono uczonych może zapoznać się z ofertą konkursową Centrum.