dr Diana Dajnowicz–Piesiecka
Uniwersytet w Białymstoku
Wydział Prawa
Dr Diana Dajnowicz-Piesiecka jest adiunktem w Katedrze Prawa Karnego i Kryminologii na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. W 2017 r. uzyskała stopień doktora nauk prawnych. Wcześniej, w 2013 r. uzyskała tytuł zawodowy magistra prawa. Ukończyła także studia I stopnia na kierunku stosunki międzynarodowe na Wydziale Historyczno-Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku (2011).
Jej zainteresowania badawcze dotyczą prawa karnego, kryminologii i polityki kryminalnej, ze szczególnym uwzględnieniem przestępczości przeciwko rodzinie i opiece a także prawnej ochrony zwierząt w Polsce i Europie.
Uczestniczyła w kilku projektach naukowych. W latach 2015-2017 kierowała grantem dotyczącym prawnych i kryminologicznych aspektów porwań rodzicielskich (Preludium NCN). Jego pokłosiem była pierwsza w Polsce monografia naukowa poświęcona uprowadzeniom i zatrzymaniom małoletnich dokonywanym przez ich rodziców.
Obecnie kieruje projektem dotyczącym prawnokarnej ochrony zwierząt rozpatrywanej na tle postępujących od pewnego czasu zmian w postrzeganiu i traktowaniu zwierząt przez polskie społeczeństwo (Nauka dla Społeczeństwa MEiN). W 2021 r. była kierownikiem administracyjnym w projekcie sfinansowanym w ramach programu DIALOG. Koordynowała licznymi projektami upowszechniającymi naukę.
Poza prawem karnym, kryminologią i polityką kryminalną interesuje się także udziałem kobiet w nauce, a zwłaszcza społeczno-prawnymi aspektami sytuacji kobiet w polskim szkolnictwie wyższym i nauce oraz prawnymi aspektami macierzyństwa naukowczyń.
Autorka dwóch monografii oraz ponad 40 artykułów i rozdziałów. Uczestniczyła w ponad 40 krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych, wygłaszając referaty na większości z nich.
Laureatka stypendium naukowego Instytutu Prawa Karnego i Kryminologii na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Bernie w Szwajcarii, przyznawanego młodym naukowcom w celu odbycia stażu naukowego w Instytucie. Staż zrealizowała w 2018 r. badając przestępczość cudzoziemców w Szwajcarii oraz etiologiczne i fenomenologiczne aspekty przemocy domowej w tym kraju.
Laureatka stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców (2021).
Członkini Instytutu Studiów Kobiecych oraz funkcjonującego w jego ramach Ośrodka Badań Historii Kobiet. Należy do kolegium redakcyjnego Czasopisma Naukowego Instytutu Studiów Kobiecych. Członkini Stowarzyszenia „Rzecznicy Nauki”, Polskiego Towarzystwa Kryminologicznego im. Prof. S. Batawii, Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W latach 2018-2021 wiceprzewodnicząca Rady Młodych Naukowców. Ponownie powołana do tego gremium na kadencję 2021-2023. Ekspertka zewnętrzna oceniająca wnioski i raporty składane w programach Erasmus+ 2021-2027. Koordynator Ogólnopolskiego Forum Młodych Kryminologów.