Kod CSS i JS

prof. dr hab. inż. Krystian Marszałek

  • Jednostka: Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. Prof. W. Dąbrowskiego – Państwowy Instytut Badawczy 

Profesor w Instytucie Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. Prof. W. Dąbrowskiego - Państwowym Instytucie Badawczym (IBPRS-PIB). Absolwent Wydziału Nauk o Żywności, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (2009 r.). W latach 2011-2012 ukończył Wyższą Szkołę Ekonomii i Innowacji w Lublinie, menedżerskie studia podyplomowe dla sektora B + R z dyplomem: kierownik prac B+R. Stopień doktora (2013 r.) i doktora habilitowanego (2017 r.) w dziedzinie nauk rolniczych w zakresie technologii żywności i żywienia uzyskał w SGGW na Wydziale Nauk o Żywności. Od 2008 roku zatrudniony w IBPRS-PIB, kierownik Zakładu Technologii Przetworów Owocowych i Warzywnych. W latach 2019-2023 roku zatrudniony dodatkowo w Uniwersytecie Rzeszowskim w Instytucie Technologii Żywności i Żywienia.

Posiada bogate doświadczenie w obszarze technologii żywności i żywieniu, w szczególności stosowaniu tradycyjnych oraz innowacyjnych, termicznych i nietermicznych metod utrwalania oraz przetwarzania żywności, takich jak: pasteryzacja, wysokie ciśnienie hydrostatyczne, pasteryzacja mikrofalowa, nadkrytyczny dwutlenek węgla, homogenizacja wysokociśnieniowa. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na bezpieczeństwie i jakości żywności, w szczególności produktów owocowo-warzywnych, chemii żywności, aktywności enzymów, nowych metodach ekstrakcji oraz badaniu biodostępności i bioprzyswajalności związków bioaktywnych oraz ich wpływu na organizm człowieka.

Od początku kariery naukowej uczestniczył w realizacji 26 grantów naukowych finansowanych z KBN, NCN, NCBR, MEiN, MRiRW w tym 7 międzynarodowych (akcja COST, Europejski Fundusz Społeczny - Regione Veneto, współpraca polsko-chińska, ERA-NET SUSFOOD2, H2020). W 5 z nich pełnił rolę Kierownika projektu lub kierownika zadań badawczych (WP). Ponadto jest autorem 2 patentów i 3 zgłoszeń patentowych przy współpracy z przemysłem. Odbył 5 staży naukowych / pobytów badawczych na uniwersytetach / instytutach w: Polsce, Irlandii, Hiszpanii, Włoszech i Chinach (łącznie ponad 10 miesięcy). Wielokrotnie nagradzany stypendiami, w tym dla najlepszych doktorantów oraz stypendium MEiN dla wybitnych młodych naukowców w Polsce. W 2023 roku nagrodzony odznaką hoonorową „Zasłużony dla Rolnictwa” przez MRiRW a w 2024 nagrodą za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej przez MNiSW. Pełni również rolę Eksperta w kilku agencjach krajowych, takich jak: Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz recenzenta lub członka Komisji w 4 przewodach doktorskich i habilitacyjnych.

Członek Rady Naukowej IBPRS-PIB w latach 2017- 2021, 2021-2024 oraz kilku komisji RN, Rady Dyscypliny Naukowej Technologia Żywności i Żywienia w UR na lata 2021-2022, Komitetu Technicznego Polskiego Komitetu Normalizacyjnego ds. Systemów Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności, Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności oraz EUROCAROTEN. Od 2023 Przewodniczący Rady Sektorowej Sektora Żywności, Rolnictwa i Leśnictwa w ramach Polskiego Komitetu Normalizacyjnego oraz stały Członek komitetu naukowego European High Pressure Meeting Group na lata 2022-2025. Od wielu lat współpracuje z Krajową Unią Producentów Soków a od 2024 roku jest Członkiem Zarządu tej organizacji z ramienia nauki. Jest autorem 115 publikacji naukowych, w tym 86 indeksowanych w bazie Scopus i 18 rozdziałów w książkach oraz książek wydanych przez Elsevier, Springer lub MDPI, ponad 70 materiałów konferencyjnych i prezentacji na konferencjach. Całkowity Impact Factor (IF) > 390, index Hirsha = 28.
Wypromował 2 doktorów (z wyróżnieniem), pełni funkcję Promotora w 3 kolejnych przewodach oraz opiekuna naukowego w 2 doktoratów międzynarodowych (przed otwarciem przewodu).