dr hab. Marta Marchlewska
Polska Akademia Nauk
Instytut Psychologii
Dr hab. Marta Marchlewska jest profesorką nadzwyczajną w Instytucie Psychologii Polskiej Akademii Nauk, gdzie kieruje Pracownią Poznania Politycznego (Political Cognition Lab). Specjalizuje się w psychologii politycznej, szczególnie w badaniach nad tym, jak poczucie psychologicznego zagrożenia wpływa na postrzeganie świata politycznego. W centrum jej zainteresowań znajduje się rola indywidualnego i kolektywnego narcyzmu w kształtowaniu poznania politycznego oraz decyzji politycznych. Bada m.in. wiarę w teorie spiskowe, poparcie dla różnych systemów politycznych, zaufanie wobec partii i liderów populistycznych, wrogość wobec grupy własnej oraz konflikty międzygrupowe.
Jest laureatką licznych stypendiów oraz była i jest kierowniczką wielu projektów – przeznaczonych na badania podstawowe (m.in. NCN: PRELUDIUM, ETIUDA, OPUS, SONATA BIS; NCN & HORYZONT 2020: NORFACE) oraz aplikacyjne (MNiSW: DIALOG, NAUKA DLA SPOŁECZEŃSTWA, PSYCHOLOGIA DLA SPOŁECZEŃSTWA). Jest autorką kilkudziesięciu artykułów opublikowanych w renomowanych międzynarodowych czasopismach naukowych.
Obecnie kieruje projektem SONATA BIS, którego celem jest analiza związku między narcyzmem a postawami (anty)demokratycznymi, oraz projektem PSYCHOLOGIA DLA SPOŁECZEŃSTWA, diagnozującym postawy Polek i Polaków wobec pomocy psychologicznej w kontekście ich statusu społeczno-ekonomicznego.
W swojej pracy łączy badania podstawowe z praktycznymi działaniami na rzecz społeczeństwa. Jednym z takich projektów jest współprodukcja filmu Polskość, opartego na badaniach naukowych, który promuje inkluzywną tożsamość narodową.