Kod CSS i JS

prof. dr hab. Piotr Bojarski

Uniwersytet Gdański

Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki

 

Piotr Bojarski pracuje na Uniwersytecie Gdańskim i jest profesorem nauk fizycznych. Ukończył fizykę na Uniwersytecie Gdańskim (1988), tam też doktoryzował się z w roku 1993, a habilitował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w roku 2001. Tytuł profesora uzyskał w roku 2008. Prof. Piotr Bojarski odbył długoterminowe staże naukowe po doktoracie w Zakładzie Biofizyki na Uniwersytecie w Bremie oraz w Instytucie Biochemii na University of Maryland at Baltimore. W późniejszym okresie  przebywał naukowo w Fort Worth na University of North Texas, Health Science Center, a także w sieci CNR w Neapolu i Rzymie. Opublikował jako autor i współautor ponad 130 prac naukowych w renomowanych czasopismach o zasięgu międzynarodowym. Jego zainteresowania badawcze mają charakter interdyscyplinarny: począwszy od fizyki i biofizyki molekularnej, poprzez organiczne i hybrydowe materiały optyczne oraz biomateriały aż do zastosowań metod fizycznych w kryminalistyce i fizyce medycznej. Ważną rolę w prowadzonych badaniach odgrywa modelowanie matematyczne badanych zjawisk i procesów fizykochemicznych. Motywem wiążącym prowadzone badania jest luminescencja i jej zastosowania w naukach pokrewnych oraz technologiach. Prowadzone badania realizowane są przez zespół naukowy w Zakładzie Biomateriałów i Fizyki  Medycznej, którym profesor Piotr Bojarski kieruje. Główne zainteresowania badawcze zespołu Prof. P. Bojarskiego w ostatnich latach dotyczą opracowywania i weryfikacji modeli bezpromienistego transportu elektronowej energii wzbudzenia na nanostrukturach typu rdzeń-otoczka, w nanowarstwach, uporządkowanych polimerach czy polipeptydach, projektowanie platform plazmonicznych pod kątem czułej detekcji i wzmacniania emisji sond fluorescencyjnych oraz projektowania biosensorów, badania fizykochemiczne materiałów pod kątem ich przydatności dla diod OLED czwartej generacji, a także zastosowanie metod fizykochemicznych do czułej detekcji i identyfikacji biologicznych śladów kryminalistycznych.  

Dla  NCN pracował wielokrotnie jako recenzent i ekspert na trzech różnych panelach: ST2, ST4 i ST5. Przygotował także wiele opinii i recenzji  dla innych instytucji wspierających działalność naukową zarówno krajowych jak i zagranicznych. Podczas ostatniej ewaluacji jednostek naukowych był ekspertem w ramach oceny kryterium III. Prowadził w ostatnich latach m.in. dwa projekty OPUS i uczestniczył w licznych innych projektach w tym w zakresie organizacji nauki i dydaktyki, np. tworzeniu laboratorium kinetyki luminescencji,  w projekcie FNP na międzynarodowe studia doktoranckie z fizyki jako promotor, jako koordynator projektu dydaktycznego „Fizyka dla medycyny” czy wnioskodawca zakończonego projektu na budowę budynku Instytutu Informatyki UG. Wygłaszał wykłady i uczestniczył aktywnie na licznych konferencjach międzynarodowych także w roli ich współorganizatora. W roku 2023 współprzewodniczył komitetowi programowemu najważniejszego wydarzenia krajowego dla społeczności polskich fizyków, jakim jest Zjazd Fizyków Polskich. Wypromował pięciu doktorów, a obecnie opiekuje się trzema doktorantkami.

Poza nauką ma liczne pasje: m.in. piwowarstwo, tenis stołowy, szachy. Interesuje się żywo sztuką, muzyką  i literaturą, zwłaszcza poezją współczesną.