prof. dr hab. Piotr Kowalczuk
- Jednostka: Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk
Prof. dr hab. Piotr Kowalczuk jest profesorem w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, gdzie pracuje w Pracowni Teledetekcji Morza (Remote Sensing Laboratory). Specjalizuje się w optyce morza, a szczególnie w badaniach nad ilościowymi zależnościami pomiędzy rzeczywistymi i pozornymi właściwościami optycznymi wód morskich a optycznie istotnymi składowymi wody morskiej. W centrum jego zainteresowań znajdują się rozpuszczone i zawieszone w toni morskiej formy węgla organicznego posiadające właściwości optyczne w widzialnym i ultrafioletowym zakresie widma promieniowanie elektromagnetycznego. Bada m.in. przy zastosowaniu instrumentów optycznych w pomiarach terenowych i danych satelitarnych zmienność stężeń rozpuszczonych i zawieszonych form węgla organicznego w cyklu sezonowym, rocznym i międzyletnim w akwenach morskich, w szczególności w Morzu Bałtyckim, Oceanie Atlantyckim i Oceanie Arktycznym. Swoje badania realizuje uczestnicząc w rejsach naukowo-badawczych na polskich i zagranicznych statkach badawczych.
Jest laureatem licznych stypendiów oraz był i jest kierownikiem wielu projektów – przeznaczonych na badania podstawowe (m.in. NCN: OPUS, EU HORYZONT 2020: Eurofleets, Eurofleets +, ECOTIP, Horizon Europe: SeaQuester, oraz Norway Grants: CDOM-HEAT) oraz aplikacyjne (NCBiR: JPI-Ocean) Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu artykułów opublikowanych w renomowanych międzynarodowych czasopismach naukowych.
Obecnie kieruje projektem OPUS-26, którego celem jest określenie optycznych wskaźników istotnych zmiennych biogeochemicznych takich jak, koncentracja chlorofilu-a, stężenia pigmentów fitoplanktonu, stężenia rozpuszczonego i cząsteczkowego węgla organicznego i azotanów w wodzie morskiej, na selfie Północno-Wschodniej Grenlandii. Opracowane empiryczne zależności pomiędzy parametrami optycznymi i zmiennymi biogeochemicznymi zostaną wykorzystane do opracowania i oceny dokładności algorytmów pasywnej satelitarnej teledetekcji koloru morza w rejonie badań.
W swojej pracy łączy badania podstawowe w dziedzinie oceanografii z ich praktycznym zastosowaniem w rozwijaniu satelitarnych technik obserwacji Ziemi i jej środowiska przyrodniczego. Badania te mają zastosowanie w obserwacji zachodzących zmian klimatu i ich następstw, oraz mogą pozwolić na opracowania możliwych strategii dostosowawczych.