Kod CSS i JS
Piotr_Roszak

prof. dr hab. Piotr Roszak

  • Jednostka: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  • Wydział: Wydział Teologiczny

Piotr Roszak jest profesorem nauk teologicznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu; profesorem stowarzyszonym na Uniwersytecie Navarra w Pampelunie w Hiszpanii, gdzie uzyskał doktorat w 2009 r.

Członek zwyczajny Papieskiej Akademii św. Tomasza z Akwinu w Rzymie; redaktor naczelny czasopisma „Scientia et Fides” poświęconego relacji nauka-religia oraz dyrektor serii „Scholastica Thoruniensia”, w której publikowane są polskie przekłady średniowiecznych komentarzy biblijnych. Wraz z Mateuszem Przanowskim OP prowadzi projekt Opera Omnia św. Tomasza z Akwinu w Polsce. Realizował kilka grantów międzynarodowych finansowanych ze środków John Templeton Foundation, Narodowego Centrum Nauki w Polsce, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Nauki w Hiszpanii.

Jego zainteresowania badawcze obejmują zagadnienia relacji nauki i religii, filozofię św. Tomasza z Akwinu, historię rytu hiszpańsko-mozarabskiego, teologię analityczną oraz fenomen pielgrzymek do Santiago de Compostela. Jest członkiem zwyczajnym Comite de Expertos del Camino de Santiago w Hiszpanii (przy regionalnym rządzie Galicji, Xunta de Galicia).

Współzałożyciel i członek Rady Naukowej „European Journal for the Study of Thomas Aquinas”; członek rady wydawniczej „Synderesis” (Hiszpania), „Scrutari Fontes”(Włochy); ekspert europejskich agencji grantowych: Croatian Science Foundation (HRZZ), Austrian Science Fund (FWF) Research Council of Lithuania (RCL), Slovenian Research Agency (SRA) oraz grantów europejskich.

Autor kilku monografii i prac zbiorowych, ponad 140 artykułów w czasopismach naukowych; wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej przez organizacje międzynarodowe.

Jest jednym z najczęściej cytowanych naukowców z obszaru nauk humanistycznych według rankingu Elsevier i Stanford University (2% najczęściej cytowanych naukowców na świecie w 2021 r.).

W 2021 roku otrzymał Medal for Excellence in Christian Philosophy przyznany przez International Étienne Gilson Society.