wt., 17/12/2019 - 15:39

Z radością informujemy, że trzy zespoły badawcze z Polski znalazły się wśród laureatów konkursu organizowanego przez sieć JPND (EU Joint Programme – Neurodegenerative Disease Research), finansującą badania naukowe z zakresu medycyny precyzyjnej w chorobach neurozwyrodnieniowych. W konkursie złożonych zostało 180 wniosków badawczych. Finansowanie w wysokości 29,3 mln euro otrzymało 18 projektów.

Lista wszystkich projektów rekomendowanych do finansowania w konkursie

Program JPco-fuND 2 otrzymał dofinansowanie Komisji Europejskiej w ramach programu finansowania badań naukowych i innowacji UE „Horyzont 2020”.

Zwycięskie projekty, które realizowane będą z udziałem zespołów naukowych z Polski:

  1. NMJ-on-a-Chip: Wysokoprzepustowy system hodowli ludzkich komórek do badania chorób neuronów motorycznych. Kierownik polskiego zespołu: prof. dr hab. Józef Dulak, Uniwersytet Jagielloński. Projekt realizowany będzie z udziałem partnerów z Francji, Holandii, Izraela, Niemiec i Włoch.
  2. OligoFIT: Badania skoncentrowane na oligomerach i zindywidualizowane terapie ukierunkowane na zaburzenia neurodegeneracyjne. Kierownik polskiego zespołu: dr Piotr Hańczyc, Uniwersytet Warszawski. Projekt realizowany będzie z udziałem partnerów z Danii, Niemiec, Portugalii, Wielkiej Brytanii i Łotwy.
  3. Gums&Brains: Rola paradontozy i zakażenie P.gingivalis na powstawanie i postęp choroby Alzheimera. Kierownik polskiego zespołu: prof. dr hab. Jan Stanisław Potempa (koordynator całego projektu międzynarodowego), Uniwersytet Jagielloński. Projekt realizowany będzie z udziałem partnerów z Czech, Danii, Niemiec i Norwegii.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.