śr., 14/02/2024 - 15:48
Kod CSS i JS

Dariusz Wieczorek, minister nauki podjął decyzję o zwiększeniu budżetu NCN w 2024 roku o 200 mln złotych. Informacja o wzroście finansowania Centrum została ogłoszona 14 lutego w trakcie konferencji prasowej.

– Wiemy, że w ostatnich latach były spore problemy, jeśli chodzi o finansowanie NCN. Chcę poinformować, że podjąłem decyzję o zwiększeniu środków na badania o kwotę 200 mln zł – mówił Dariusz Wieczorek. Szef resortu przypomniał także, że „decyzja ta była już sygnalizowana i uzgodniona z ministrem finansów w trakcie expose budżetowego”.

Konferencja prasowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego z udziałem ministra Dariusza Wieczorka, wiceministra Macieja Gduli i dyrektora NCN Krzysztofa Jóźwiaka. Fot. Anna Korzekwa-JózefowiczKonferencja prasowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego z udziałem ministra Dariusza Wieczorka, wiceministra Macieja Gduli i dyrektora NCN Krzysztofa Jóźwiaka. Fot. Anna Korzekwa-Józefowicz Minister zapewnił, że zależy mu na wzroście dotacji dla agencji także w kolejnych latach. – Będziemy chcieli namówić polski rząd i ministra finansów, żeby te dotacje dla NCN co roku zwiększać – dodawał.

Obecny na konferencji prasowej dr hab. Maciej Gdula, wiceminister nauki określił wzrost budżetu NCN i zapowiedź podwyżek dla pracowników nauki „historycznymi zmianami” – To otwiera nowy etap w traktowaniu nauki – mówił.

Dodatkowe 200 mln zł na działalność NCN ma pochodzić z budżetu resortu nauki.

 – To bardzo dobra decyzja. Wykorzystamy te środki na finansowanie wielu wartościowych projektów – komentuje zapowiedzi MNiSW prof. Krzysztof Jóźwiak, dyrektor NCN.

Na pytanie o to, jak dodatkowa kwota zostanie rozdzielona na poszczególne konkursy ogłaszane przez NCN dyrektor odpowiada, że „potrzebujemy jeszcze trochę czasu na analizę”. – Mogę też obiecać, że na pewno w dużym stopniu będziemy mogli uruchomić te projekty, które w poprzednich konkursach trafiły na listy rezerwowe.

W trakcie konferencji prasowej prof. Krzysztof Jóźwiak podziękował również wszystkim badaczkom i badaczom, którzy od wielu miesięcy wspierali NCN i apelowali o wzrost budżetu Centrum. Nawiązał też do trwającej w mediach społecznościowych oddolnej inicjatywy, jaką jest akcja #NCNtoTlen, polegająca na opisywaniu przez naukowców badań prowadzonych dzięki finansowaniu z NCN. "Odbieramy to jako bardzo duże wsparcie" – powiedział.