czw., 07/01/2016 - 13:40

Misją Narodowego Centrum Nauki jest podnoszenie jakości badań naukowych w Polsce oraz wspieranie naukowej uczciwości i odpowiedzialności. W związku z pojawiającymi się doniesieniami o popełnianiu nadużyć dotyczących plagiatowania utworów naukowych oraz  w celu utrzymania wysokich standardów rzetelności naukowej, NCN pozyskało licencję na system antyplagiatowy iThenticate.

System iThenticate pozwala upewnić się, że składane wnioski oraz publikacje powstałe w wyniku realizacji projektów finansowanych przez NCN przygotowywane są rzetelnie, z dołożeniem wszelkiej staranności oraz z zachowaniem ogólnie obowiązujących zasad. 

System iThenticate opiera się na nowej technologii detekcji, przy zastosowaniu maksymalnych środków ochrony danych sprawdzanych dokumentów.  iThenticate wykorzystywany jest przez wydawców czasopism, autorów tekstów i naukowców w celu zapobiegania wystąpienia nierzetelności, poprzez porównanie manuskryptu z bazą zawierającą ponad 56 miliardów stron internetowych, wliczając w to 44 miliony publikacji zawartych w bazie wydawniczej CrossCheck.

System iThenticate spotkał się z uznaniem wśród agencji finansujących naukę na świecie, np. w Stanach Zjednoczonych korzystają z niego National Institutes of Health i National Science Foundation, oraz wśród innych instytucji, takich jak Parlament Europejski i Komisja Europejska. NCN jest pierwszą agencją finansującą naukę w Polsce dysponującą systemem iThenticate.