Narodowe Centrum Nauki wraz z Towarzystwem Maxa Plancka (MPG) ogłaszają drugi konkurs na utworzenie Centrów Doskonałości Naukowej Dioscuri. W drugiej edycji wybranych zostanie do czterech centrów w zakresie nauk ścisłych i technicznych, nauk o życiu oraz nauk humanistycznych i społecznych.
Dioscuri to inicjatywa Towarzystwa Maxa Plancka, niezależnej niemieckiej instytucji naukowo-badawczej, mająca na celu utworzenie Centrów Doskonałości Naukowej w Europie Środkowej i Wschodniej. Przedsięwzięcie umożliwia ściągnięcie do Polski wybitnych naukowców-liderów, którzy mogą zorganizować tutaj swoje zespoły badawcze. Jest to zatem szansa dla wybitnych uczonych z całego świata na prowadzenie badań w najlepszych międzynarodowych zespołach.
– Zainteresowanie pierwszą edycją konkursu Dioscuri było duże, otrzymaliśmy wiele świetnie przygotowanych wniosków. Już teraz mogę powiedzieć, że podstawowy cel konkursu Dioscuri, a więc promowanie doskonałości naukowej, został osiągnięty. Dioscuri 2 to kolejna szansa dla jednostek naukowych na ściągnięcie do Polski naukowców światowej klasy i prowadzenie badań na najwyższym poziomie. Liczymy na przyszłe centra w różnych dyscyplinach naukowych, do tego jednak potrzebne są świetne wnioski, bo tak naprawdę jedynym kryterium jest jakość naukowa. Pod tym względem w tej edycji mamy nadzieję między innymi na większe zainteresowanie przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych – podkreślił prof. Zbigniew Błocki, dyrektor NCN.
Każda instytucja naukowa, która wygra konkurs Dioscuri, otrzyma równowartość 300 tys. euro rocznie do wykorzystania wyłącznie na działalność Centrum Doskonałości Naukowej. Zadbano o to, by wynagrodzenie kierownika Centrum Dioscuri było konkurencyjne również w kontekście międzynarodowym. Kierownik Centrum za swoją pracę otrzyma 100 tys. euro rocznie. Wnioski oceniane są w systemie peer-review przez międzynarodowy zespół ekspertów. Finansowanie jest przyznawane na 5 lat, z możliwością jednokrotnego przedłużenia na kolejne 5 lat pod warunkiem pozytywnej oceny i dostępności środków. Wnioski można składać do 20 marca 2019 r.
Porozumienie między MPG a Narodowym Centrum Nauki w sprawie utworzenia sieci Dioscuri zostało podpisane 4 lipca 2017 r. w Krakowie. W ramach wspólnej inicjatywy, przy istniejących w Polsce jednostkach specjalizujących się w różnych dziedzinach nauki ma docelowo powstać dziesięć Centrów Dioscuri. Każde nowo powołane Centrum będzie współpracować z partnerem niemieckim, a finansowanie zapewni NCN dzięki środkom pochodzącym z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP oraz Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych Republiki Federalnej Niemiec.
W pierwszej edycji konkursu Dioscuri do NCN spłynęło 45 zgłoszeń z całego świata, spośród których eksperci wyłonili dwóch zwycięzców. Obydwa Centra Dioscuri mają rozpocząć działalność w 2019 r. przy Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie.