pt., 26/11/2021 - 09:17
Kod CSS i JS

Rozwój mechaniki kwantowej jest pełny pozornych paradoksów, ponieważ prawa natury jakie obowiązują w mikroskali, na poziomie atomowym, często wydają się nie zgadzać z klasycznymi obserwacjami i intuicją w makroskali. Paradoks kota Schrödingera, który miałby być jednocześnie żywy i martwy jest jednym z przykładów. Kwantowa natura świata ujawnia się szczególnie wyraźnie w ultraniskich temperaturach, blisko zera bezwzględnego. Ultrazimna materia jest więc idealną platformą do zgłębiania podstawowych praw fizyki kwantowej.

1 grudnia o godz. 18.00 dr hab. Michał Tomza opowie o ostatnich osiągnięciach w badaniach ultrazimnej materii, w tym o tworzeniu i tresowaniu atomowych kotów Schrödingera, które przestały już być tylko eksperymentem myślowym.

Dr hab. Michał Tomza pracuje na Uniwersytecie Warszawskim. Jest laureatem Nagrody NCN 2020 w obszarze nauk ścisłych i technicznych, został doceniony za opis teoretyczny odziaływań pomiędzy ultrazimnymi atomami, jonami i cząsteczkami.

Sylwetka naukowca.

Wykład dra hab. Tomzy jest częścią serii „Nauka w Centrum”, realizowanej wspólnie przez Narodowe Centrum Nauki i Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ. Prelekcja będzie transmitowana na kanale YouTube Centrum Kopernika.

Online dostępne są także poprzednie wykłady:

  • Prof. Wojciech Fendler, MikroRNA w radioterapii – nadzieje, rozczarowania, zastosowania
  • Prof. Jakub Growiec, 300 tysięcy lat wzrostu gospodarczego
  • Dr Paweł Polkowski, Wyspa petroglifów: 10 lat badań w egipskiej oazie

Playlista z prelekcjami dostępna jest TUTAJ.