Rozwój mechaniki kwantowej jest pełny pozornych paradoksów, ponieważ prawa natury jakie obowiązują w mikroskali, na poziomie atomowym, często wydają się nie zgadzać z klasycznymi obserwacjami i intuicją w makroskali. Paradoks kota Schrödingera, który miałby być jednocześnie żywy i martwy jest jednym z przykładów. Kwantowa natura świata ujawnia się szczególnie wyraźnie w ultraniskich temperaturach, blisko zera bezwzględnego. Ultrazimna materia jest więc idealną platformą do zgłębiania podstawowych praw fizyki kwantowej.
1 grudnia o godz. 18.00 dr hab. Michał Tomza opowie o ostatnich osiągnięciach w badaniach ultrazimnej materii, w tym o tworzeniu i tresowaniu atomowych kotów Schrödingera, które przestały już być tylko eksperymentem myślowym.
Dr hab. Michał Tomza pracuje na Uniwersytecie Warszawskim. Jest laureatem Nagrody NCN 2020 w obszarze nauk ścisłych i technicznych, został doceniony za opis teoretyczny odziaływań pomiędzy ultrazimnymi atomami, jonami i cząsteczkami.
Wykład dra hab. Tomzy jest częścią serii „Nauka w Centrum”, realizowanej wspólnie przez Narodowe Centrum Nauki i Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ. Prelekcja będzie transmitowana na kanale YouTube Centrum Kopernika.
Online dostępne są także poprzednie wykłady:
- Prof. Wojciech Fendler, MikroRNA w radioterapii – nadzieje, rozczarowania, zastosowania
- Prof. Jakub Growiec, 300 tysięcy lat wzrostu gospodarczego
- Dr Paweł Polkowski, Wyspa petroglifów: 10 lat badań w egipskiej oazie
Playlista z prelekcjami dostępna jest TUTAJ.