Zapraszamy naukowców do udziału w konkursie SHENG na projekty badawcze realizowane przez polskie i chińskie zespoły, organizowanym przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) i National Natural Science Foundation of China (NSFC).
Konkurs SHENG 3 ma na celu finansowanie projektów badawczych w wybranych dyscyplinach nauki:
Departament NSFC | Panel NCN |
---|---|
Mathematical and Physical Sciences |
ST 1 ST 3 ST 9 |
Information Sciences |
ST 6 ST 7 |
Earth Sciences | ST 10 |
Management Sciences | HS 4 |
Ogłoszenie konkursu: 15 grudnia 2022 r.
Termin składania wniosków: 15 marca 2023 r.
Ogłoszenie wyników konkursu: listopad 2023 r.
Początek realizacji wspólnych polsko-chińskich projektów: styczeń 2024 r.
Szczegółowe warunki konkursu zostaną uchwalone przez Radę NCN i ogłoszone na stronie internetowej NCN w drugiej połowie 2022 r.
Podstawowe warunki przystąpienia do konkursu SHENG 3
- Wnioski w konkursie będą mogły złożyć podmioty określone w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Nauki (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1384). W chwili składania wniosku kierownik polskiego zespołu badawczego musi posiadać co najmniej stopień naukowy doktora;
- Wymagania formalne dot. wnioskodawców chińskich składających wnioski do agencji NSFC znajdują się na stronie: https://www.nsfc.gov.cn/publish/portal0/tab1100/
- W przypadku wnioskodawców polskich w konkursie będzie udzielana pomoc publiczna;
- W konkursie finansowane będą tylko badania podstawowe;
- Okres realizacji projektów może wynosić 36 miesięcy;
- Wszystkie koszty muszą być kwalifikowalne zgodnie z wymogami NCN i NSFC;
- Wnioskowana wysokość finansowania na cały okres realizacji polskiej części projektu badawczego nie może być niższa niż 250 tys. zł. Maksymalna wartość finansowania polskiej części projektu nie jest określona;
- Wnioskowana wysokość finansowania chińskiej części projektu nie może przekroczyć 1 500 000 RMB.
Zasady składania wniosków
Wnioski o finansowanie polsko-chińskich projektów badawczych należy złożyć w dwóch systemach informatycznych: w systemie ZSUN/OSF oraz w systemie NSFC.
Wnioskodawca polski składa wniosek krajowy w systemie ZSUN/OSF dostępnym na stronie www.osf.opi.org.pl, zgodnie z wymogami określonymi w dokumentacji konkursowej, do którego załącza wspólny polsko-chiński wniosek przygotowany we współpracy z chińskim zespołem badawczym, w wersji tożsamej ze złożoną w NSFC.
Wnioskodawca chiński składa komplet dokumentów wymaganych przez NSFC za pośrednictwem elektronicznego systemu składania wniosków NSFC.
Wspólne polsko-chińskie wnioski o finansowanie składane do NCN i NSFC muszą być tożsame.
Termin składania wniosków – 15 marca 2023 r.
Zasady oceny wniosków
Ocena formalna i merytoryczna wniosków w konkursie SHENG będzie przeprowadzana równolegle w NCN i NSFC. Przedmiotem oceny w NCN i NSFC będą polsko-chińskie wnioski o finansowanie projektów badawczych. Do oceny merytorycznej będą przyjmowane wyłącznie wnioski pozytywnie ocenione pod względem formalnym zarówno przez NCN, jak i NSFC.
W NCN wnioski zakwalifikowane do oceny merytorycznej będą podlegać ocenie merytorycznej, dokonywanej przez Zespoły Ekspertów NCN oraz co najmniej dwóch ekspertów zewnętrznych. Członkami zespołów będą uznani naukowcy w odpowiedniej dziedzinie nauki, którym znana jest procedura podejmowania decyzji w NCN.
W NSFC wnioski zakwalifikowane do oceny merytorycznej będą oceniane przez zespoły ekspertów oraz przez co najmniej 5 recenzentów zewnętrznych.
Do finansowania będą rekomendowane tylko te wnioski, które uzyskają pozytywną rekomendację NCN i NSFC.
Kontakt w NCN
- Kontakt ds. ogólnych:
(w godzinach pracy: 9:00-13:00)
- Koordynator Dyscyplin – Nauki Ścisłe i Techniczne
- Koordynator Dyscyplin – Nauki Humanistyczne, Społeczne i o Sztuce
Kontakt w NSFC
- Jin Xu, tel.: