śr., 30/11/2022 - 14:46
Kod CSS i JS

Karolina Safarzyńska, Piotr Wcisło i Michał Bogdziewicz opowiedzą o swoich badaniach w cyklu „Nauka w Centrum”. Wykłady tegorocznych laureatów Nagrody NCN odbędą się 7, 15 i 21 grudnia.

„Nauka w Centrum” to seria spotkań z naukowcami organizowanych przez NCN we współpracy z Fundacją Centrum Kopernika. Wykłady odbywają się online i są transmitowane na kanale You Tube Centrum Kopernika. Cykl rozpoczęliśmy rozmowami z laureatami Nagrody NCN 2020 i 2021 roku. W grudniu o swoich badaniach opowiedzą Karolina Safarzyńska, Piotr Wcisło i Michał Bogdziewicz, którzy otrzymali to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla młodych naukowców w październiku tego roku.

7 grudnia swoje badania zaprezentuje Piotr Wcisło, laureat nagrody NCN w kategorii nauki ścisłe i techniczne.

[transmisja rozpocznie się 7 grudnia o godz. 18.00]

Badacz jest fizykiem, profesorem na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Nagrodę NCN otrzymał za opracowanie nowej metody poszukiwania ciemnej materii wykorzystującej optyczne zegary atomowe oraz wykorzystanie ultradokładnej spektroskopii laserowej do testowania teorii kwantowej i poszukiwania nowej fizyki wychodzącej poza model standardowy. Kierował lub kieruje pięcioma grantami NCN. W listopadzie Europejska Rada ds. Badań Naukowych przyznała mu Starting Grant na projekt, którego głównym celem jest zbadanie struktury cząsteczki wodoru na niespotykanym dotąd poziomie dokładności.

Wykład Karoliny Safarzyńskiej odbędzie się 15 grudnia, a Michała Bogdziewicza 21 grudnia. Wszystkie spotkania rozpoczynają się o 18.00. W ich trakcie można zadawać pytania prelegentom. Zapis wydarzeń będzie dostępny online.

Wykłady laureatów Nagrody NCN 2020 i 2021, które ukazały się w serii „Nauka w Centrum”, obejrzało dotąd ponad 90 tysięcy osób.

Relacja z wręczenia Nagrody NCN 2022