Polscy polarnicy uruchomili infrastrukturę badawczą BERA, która umożliwi gromadzenie i analizowanie próbek z różnych obszarów norweskiego Svalbardu oraz ułatwi ich transport do Polski. Badania polarne od lat stanowią ważny obszar badawczy dla naukowców z… czytaj dalej Polscy polarnicy uruchomili infrastrukturę badawczą BERA, która umożliwi gromadzenie i analizowanie próbek z różnych obszarów norweskiego Svalbardu oraz ułatwi ich transport do Polski. Badania polarne od lat stanowią ważny obszar badawczy dla naukowców z kraju, są finansowane również przez Narodowe Centrum Nauki.
Europejska Rada ds. Badań Naukowych przyznała granty Proof of Concept. Jedną z laureatek została prof. Kinga Kamieniarz-Gdula z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, laureatka naszego programu SONATA BIS.
Badaczka specjalizująca się w badaniach nad końcami… czytaj dalej Europejska Rada ds. Badań Naukowych przyznała granty Proof of Concept. Jedną z laureatek została prof. Kinga Kamieniarz-Gdula z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, laureatka naszego programu SONATA BIS.
Dr Marek Wagner z Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT oraz japońscy naukowcy wskazują na potencjał odpowiedzi immunologicznej typu 2, dotąd kojarzonej z walką z pasożytami, w spowalnianiu rozwoju czerniaka. Ich artykuł opublikowano w „Nature”.
Autorami… czytaj dalej Dr Marek Wagner z Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT oraz japońscy naukowcy wskazują na potencjał odpowiedzi immunologicznej typu 2, dotąd kojarzonej z walką z pasożytami, w spowalnianiu rozwoju czerniaka. Ich artykuł opublikowano w „Nature”.
Informujemy, że Rada Narodowego Centrum Nauki uchwałą nr 121/2024 wyraziła opinię na temat upowszechniania wyników badań finansowanych przez NCN.
Gremium sformułowało swoje zalecenia ze względu na dynamiczny przyrost liczby wydawnictw i konferencji… czytaj dalej Informujemy, że Rada Narodowego Centrum Nauki uchwałą nr 121/2024 wyraziła opinię na temat upowszechniania wyników badań finansowanych przez NCN.
Siedem projektów polsko-czeskich i dwa projekty trójstronne z udziałem zespołów z Czech, Niemiec i Słowenii zostało zakwalifikowanych do finansowania w konkursie Weave-UNISONO 2024. Polscy badacze i badaczki zrealizują granty o łącznej wartości ponad 9,5… czytaj dalej Siedem projektów polsko-czeskich i dwa projekty trójstronne z udziałem zespołów z Czech, Niemiec i Słowenii zostało zakwalifikowanych do finansowania w konkursie Weave-UNISONO 2024. Polscy badacze i badaczki zrealizują granty o łącznej wartości ponad 9,5 miliona złotych. Wśród laureatów znalazły się zespoły z Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Katowic.
Narodowe Centrum Nauki (NCN) we współpracy z siecią EU Joint Programme – Neurodegenerative Disease Research (JPND) ogłasza konkurs pt. „Health and social care research with a focus on the moderate and late stages of neurodegenerative diseases”. W… czytaj dalej Wspólnie z siecią EU Joint Programme – Neurodegenerative Disease Research ogłaszamy konkurs na międzynarodowe projekty badawcze dotyczące jakości życia oraz wsparcia pacjentów z chorobami neurodegeneracyjnymi i ich rodzin. Budżet konkursu przeznaczony dla polskich zespołów to 1 milion euro.
– Gdy mam swoje projekty, mogę sama planować swój dzień. W jednym tygodniu zajmuję się klifami Estonii, a w kolejnym lodem morskim na Spitsbergenie – mówi dr Zuzanna Świrad, geomorfolożka z Instytutu Geofizyki PAN, laureatka programu stypendialnego L’… czytaj dalej – Gdy mam swoje projekty, mogę sama planować swój dzień. W jednym tygodniu zajmuję się klifami Estonii, a w kolejnym lodem morskim na Spitsbergenie – mówi dr Zuzanna Świrad. Laureatka stypendium L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki w rozmowie z Anną Korzekwą-Józefowicz opowiedziała o swoich badaniach i równowadze między życiem prywatnym i zawodowym.
Mijający rok to czas pełen zmian dla NCN. Dzięki zaangażowaniu środowiska naukowego i inicjatywie #NCNToTlen budżet Narodowego Centrum Nauki na finansowanie badań naukowych został zwiększony.
W lutym przyznano nam dodatkowe 200 mln zł do wykorzystania… czytaj dalej Mijający rok to czas pełen zmian dla NCN. Dzięki zaangażowaniu środowiska naukowego i inicjatywie #NCNToTlen budżet Narodowego Centrum Nauki na finansowanie badań naukowych został zwiększony.
Spokojnych, zdrowych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślnego i pełnego sukcesów Nowego Roku 2025
życzą
Dyrekcja, Rada oraz pracownicy Narodowego Centrum Nauki
Spokojnych, zdrowych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślnego i pełnego sukcesów Nowego Roku 2025 życzą Dyrekcja, Rada oraz pracownicy Narodowego Centrum Nauki
Dariusz Wieczorek, minister nauki powołał dwanaścioro nowych członkiń i członków Rady NCN. Uroczystość wręczenia nominacji odbyła się 20 grudnia w Warszawie. Tego dnia odbyło się też pierwsze… czytaj dalej 20 grudnia minister Dariusz Wieczorek wręczył powołania nowym członkom Rady NCN. Odbyło się też pierwsze posiedzenie Rady w nowym składzie, w trakcie którego przewodniczącym gremium został wybrany prof. Tomasz Dietl.
Jak skutecznie popularyzować naukę i budować współpracę z mediami? W 7. odcinku podcastu NCN rozmawiają o tym prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, Anna Ślązak i Anna Korzekwa-Józefowicz.
Od lewej: Anna Korzekwa-Józefowicz, Aleksandra Ziembińska-… czytaj dalej Jak skutecznie popularyzować naukę i budować współpracę z mediami? W 7. odcinku podcastu NCN rozmawiają o tym prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, Anna Ślązak i Anna Korzekwa-Józefowicz.