pon., 12/12/2022 - 14:48
Kod CSS i JS

Kontynuujemy cykl spotkań z laureatami Nagrody NCN 2022. 15 i 21 grudnia w serii „Nauka w Centrum” wykłady wygłoszą Karolina Safarzyńska z Uniwersytetu Warszawskiego, zajmująca się ekonomią złożoności i Michał Bogdziewicz, ekolog lasu z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

„Nauka w Centrum” to seria spotkań z naukowcami organizowanych przez NCN we współpracy z Fundacją Centrum Kopernika. Wykłady odbywają się online i są transmitowane na kanale You Tube Centrum Kopernika.

W czwartek, 15 grudnia wykład pt. „Ekonomia złożoności: przyszłość jest teraz” wygłosi Karolina Safarzyńska, laureatka Nagrody NCN 2022 w obszarze nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce.

Karolina Safarzyńska jest badaczką interdyscyplinarną, jedną z nielicznych osób w Polsce zajmujących się ekonomią złożoności, behawioralną i eksperymentalną oraz zmianami klimatycznymi. Pracuje na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, jest profesorem uczelni. Nagrodę NCN otrzymała za nowatorskie modele teoretyczne pozwalające na badanie wpływu ograniczonej racjonalności, różnorodności preferencji i interakcji społecznych na polityki klimatyczne.

We środę, 21 grudnia wykład będzie miał Michał Bogdziewicz. Badacz z UAM zajmuje się ekologią lasów, biologią lat nasiennych, czyli takich w których drzewa produkują wyjątkowo dużo nasion, i wpływem zmian klimatu na reprodukcję drzew. Jego prelekcja będzie zatytułowana „Głód i obfitość: rozmnażanie drzew jako niestabilny fundament sieci pokarmowych”.

Spotkania rozpoczynają się o 18.00. W ich trakcie można zadawać pytania prelegentom.

Cykl Nauka rozpoczęliśmy rozmowami z laureatami Nagrody NCN 2020 i 2021 roku. W nowej edycji spotkań o swoich badaniach opowiedział już Piotr Wcisło. Zapisy wszystkich wydarzeń dostępne są online.