pon., 19/12/2022 - 13:51
Kod CSS i JS

Ostatni w tym roku wykład online w serii „Nauka w Centrum” wygłosi ekolog lasu, Michał Bogdziewicz.

Badacz jest profesorem na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jesienią został wyróżniony Nagrodą NCN 2022 dla najlepszych młodych naukowców pracujących w Polsce. Wiosną jako pierwszy Polak otrzymał Tansley Medal, jedno z najważniejszych wyróżnień na świecie dla biologów na początku kariery zajmujących się roślinami.

Realizuje granty NCN i Starting Grant ERC.

21 grudnia o godz. 18.00 wygłosi wykład „Głód i obfitość: rozmnażanie drzew jako niestabilny fundament sieci pokarmowych”. Spotkanie organizowane jest we wspólnym cyklu NCN i Fundacji Centrum Kopernika pod hasłem „Nauka w Centrum” i będzie transmitowane na kanale You Tube Fundacji.

– Są lata, gdy setki tysięcy drzew całego regionu produkują razem tony nasion i lata, gdy żadne drzewo danego gatunku tego nie robi. Dla zwierząt, które jedzą nasiona, oznacza to naprzemienną obfitość, która pozwala rozmnażać się w ogromnej skali i głód, który dziesiątkuje ich populacje. Prowadzi to do kaskadowych perturbacji w ekosystemach leśnych – liczne nasiona to liczne gryzonie, liczne gryzonie to więcej ptaków drapieżnych. Rok później gryzonie znikają, ptaki drapieżne zostają i szukają innych ofiar – zapowiada swój wykład Michał Bogdziewicz. Badacz opowie o tych zależnościach w ekosystemach leśnych i wpływie na nie zmian klimatu.

W trakcie spotkania można będzie mu zadawać pytania na czacie.

Zapisy poprzednich spotkań dostępne są dostępne online.

Dodatkowe informacje o serii.