śr., 08/02/2023 - 10:11
Kod CSS i JS

Kobiety i mężczyźni w nauce” – to tytuł pierwszego odcinka podcastu NCN. Rozpoczynamy cykl rozmów o sprawach istotnych dla środowiska naukowego i funkcjonowania nauki w Polsce. Pierwsze nagranie jest już dostępne w serwisach streamingowych.

Gośćmi kolejnych odcinków podcastów będą badaczki i badacze z różnych ośrodków akademickich w Polsce, pracownicy NCN i członkowie Rady Centrum. W cyklu pod hasłem „Nauka to przede wszystkim ludzie” będziemy rozmawiać m.in. o działaniach naszej instytucji, finansowaniu badań i wsparciu dla umiędzynarodowienia. Odcinki będą emitowane raz w miesiącu.

W pierwszym nagraniu o wyrównywaniu szans kobiet i mężczyzn wzięli udział członkowie Rady NCN obecnej i poprzedniej kadencji – dr hab. Joanna Golińska-Pilarek, prof. Monika Kaczmarek, prof. Jacek Kuźnicki, prof. Justyna Olko, dr hab. Joanna Wolszczak-Derlacz i prof. Teresa Zielińska.

Punktem wyjścia do rozmowy był „Raport o funkcjonowaniu kobiet i mężczyzn w nauce” opublikowany przez NCN w 2022 roku. Dokument został opracowany przez Zespół Ewaluacji NCN i Komisję Aktywności Naukowej NCN na podstawie sondażu, w którym wzięło udział blisko 6 000 naukowczyń i naukowców z całej Polski.

– Dużo już zrobiliśmy, wszyscy już prawie wprowadziliśmy plany równości płci, ale przynajmniej ja nadal odczuwam pewien brak zrozumienia zasad wyrównywania szans kobiet i mężczyzn w środowisku – mówi Monika Kaczmarek. 

Uczestnicy podcastu rozmawiają o mechanizmach pozytywnego zwiększania uczestnictwa kobiet w nauce oraz w procesach i gremiach decyzyjnych. Padają bardzo konkretne propozycje i pomysły wspierające wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn, i ułatwiające godzenie ról rodzinnych i zawodowych.

Rozmowę prowadzi Anna Korzekwa-Józefowicz.

Zapraszamy do słuchania.

   Anchor

   Spotify

   Apple Podcast

   Google Podcast

 

Kolejny odcinek podcastu będzie dostępny na początku marca. Będziemy rozmawiać o tym, jak napisać dobry wniosek i dostać grant z NCN.

Publikacja 1. podcastu NCN zbiega się Międzynarodowym Dniem Kobiet i Dziewczyn w Nauce, który obchodzony jest 11 lutego.

Przez cały tydzień w mediach społecznościowych NCN prezentujemy sylwetki i projekty naszych laureatek.

10 lutego będziemy na konferencji organizowanej przez Akademię Młodych Uczonych PAN pt. "Doskonałość nie ma płci". Wydarzenie będzie transmitowane online.