Zapraszamy na konferencję EOSC Day Poland, która odbywa się 22 czerwca 2023 r. w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w Poznaniu. Wydarzenie jest skierowane do naukowców, badaczy i przedstawicieli sektora B+R. Jego celem jest przedstawienie najlepszych praktyk i zestawu narzędzi opartych na EOSC do zarządzania wynikami prac badawczych.
Konferencja organizowana jest przez konsorcjum, w skład którego wchodzą: Poznańskie Centrum Superkomputerowo‑Sieciowe, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechnikę Poznańską we współpracy z Narodowym Centrum Nauki.
Uczestnicy EOSC Day Poland będą mieć możliwość wzięcia udziału w równoległych spotkaniach polskiej i międzynarodowej społeczności Otwartej Nauki i EOSC (European Open Science Cloud). Ważnym punktem w agendzie wydarzenia jest dyskusja w formie okrągłego stołu zorganizowana w ramach projektu EOSC-Focus, której moderatorem będzie Anna Wałek z Narodowego Centrum Nauki. Jej celem jest zachęcenie do współpracy transgranicznej między organizacjami aktywnie realizującymi misję EOSC i zbadanie nowych możliwości maksymalizacji synergii w ramach wdrażania założeń EOSC. Podczas dyskusji głos zabiorą delegaci z Polski, Łotwy, Słowacji, Estonii, Rumunii, Bułgarii i Gruzji.
W programie EOSC Day Poland przewidziano także prezentacje dobrych praktyk poznańskich instytucji naukowych w obszarze zarządzania danymi badawczymi. W ramach Data Steward Competence Centre wykład gościnny wygłosi Pantalis Tziveloglou z Komisji Europejskiej (Directorate for International Cooperation, DG RTD), który przedstawi zagadnienia Nauki Otwartej w programie Horyzont Europa. Równolegle będą odbywać się także warsztaty i szkolenia. Uczestnicy zdobędą praktyczne doświadczenie w tworzeniu planów zarządzania danymi (DMP) dostosowanych do formalnych wymagań grantów naukowych, w tym zarządzania powiązanymi wynikami procesów badawczych, przy użyciu repozytorium obiektów badawczych ROHub, a następnie składania wniosków do krajowej agencji finansującej.