Dr inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska z Politechniki Gdańskiej jest pierwszą i korespondencyjną autorką artykułu na temat wpływu zanieczyszczenia światłem na zdrowie publiczne, który ukazał się w wydaniu specjalnym „Science” z 15 czerwca. Praca powstała w ramach działania sfinansowanego w konkursie MINIATURA 4.
Terminem zanieczyszczenie światłem określa się wszystkie negatywne skutki nadmiernej nocnej ekspozycji na światło dla środowiska i dla człowieka. Artykuł polskiej badaczki i jej współpracowników z innych krajów europejskich i Stanów Zjednoczonych ukazał się w sekcji specjalnej czasopisma, poświęconej skutkom zanieczyszczenia sztucznym światłem oraz pomiarom i regulacjom prawnym związanym z tym zanieczyszczeniem.
Dr inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska w ramach konkursu MINIATURA 4 otrzymała finansowanie na działanie naukowe pt. „Identyfikacja i ocena mierzalnych parametrów dotyczących wizualnego i niewizualnego wpływu światła na ludzi w środowisku zbudowanym” i wyjechała na staż do Królewskiego Instytutu Technicznego (KTH) w Sztokholmie.
Współautorami tekstu w „Science” są epidemiolog prof. Eva Schernhammer i dwóch neuronaukowców: prof. John P. Hanifin i prof. George C. Brainard. W artykule pt. „Reducing nighttime light exposure in the urban environment to benefit human health and society” naukowcy przedstawiają m.in. obecny stan wiedzy na temat wpływu zanieczyszczenia światłem sztucznym na zdrowie publiczne, wskazują obszary krytyczne dla przyszłych badań i przedstawiają propozycje naprawcze, w tym rekomendacje ograniczania i lepszego zarządzania oświetleniem na terenach miejskich.
– Nadmierna ekspozycja człowieka na światło w nocy może zakłócać rytm okołodobowy, w tym fizjologię, ograniczając wydzielanie melatoniny i zaburzać sen. Pojawia się też coraz więcej prac naukowych wskazujących na to, że może także zwiększać ryzyko występowania przewlekłych chorób cywilizacyjnych – mówi dr inż. Karolina Zielińska-Dąbkowska, cytowana na stronie uczelni. – (…) Potrzebne są dodatkowe badania środowiskowe, na podstawie których można byłoby opracowywać metody prewencji i zarządzania zanieczyszczeniem światłem sztucznym, a także tworzyć wytyczne dla projektantów oraz producentów opraw i źródeł światła, aby takie oświetlenie było bardziej zdrowe i bezpieczne – dodaje.
Dr inż. arch. Karolina Zielińska pracuje na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Wcześniej jako projektant pracowała dla firm w Berlinie, Londynie, Nowym Jorku i Zurychu, zajmując się architektonicznym projektowaniem iluminacji.