– Gdyby minister jutro przeznaczył nam dodatkowe 100 milionów złotych, to w całości przeznaczymy je na granty, ponieważ tym się zajmujemy – wspieraniem najlepszych projektów naukowych – mówi prof. Zbigniew Błocki, p.o. dyrektor w rozmowie z Damianem Nowickim.
Profesor Błocki dodaje, że nawet gdyby „inflacja była zerowa, to budżet NCN powinien realnie rosnąć przez wiele lat jako element długofalowego programu doganiania europejskiej średniej w nakładach na naukę.”
– Zamrożenie budżetu NCN najbardziej uderza w samych naukowców. Z powodu inflacji drastycznie wzrosły koszty prowadzenia badań, naukowcy składają więc wnioski na wyższe sumy, a że nasz budżet nie rośnie, to nasi eksperci muszą odrzucić wiele świetnych projektów, które powinny być finansowane. (…) Na szali jest moim zdaniem ogólne dobro polskiej nauki. Te bardzo niekorzystne wskaźniki sprawiają, że wiele dobrych projektów nie może zostać zrealizowanych, a perspektywy młodych ludzi kurczą się znacznie szybciej – mówi dyrektor.
W rozmowie poruszonych zostało także wiele innych kwestii dotyczących polityki naukowej i działalności NCN, takich jak konkurencyjność, ocena wniosków i wsparcie dla młodych naukowców.
Wywiad ukazał się 22 września w „Gazecie Wyborczej”.
NCN od początku działalności wspiera badaczki i badaczy na różnych etapach kariery. W latach 2011-2022 sfinansowaliśmy niemal 28 tys. projektów na łączną kwotę ponad 14 mld zł. Z naszego finansowania skorzystało ponad 20 tys. naukowców. Więcej informacji na ten temat wsparcia dla naukowców i sytuacji budżetowej NCN prezentujemy w zakładce Fakty i liczby.