Środowisko akademickie wskazuje najpilniejsze zadania dla przyszłych władz publicznych. – Zakładam, że nowy rząd radykalnie zmieni budżet na przyszły rok. Nie wyobrażam sobie, by nie zaczął od zwiększenia finansowania NCN – mówi prof. Zbigniew Błocki w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.
Alicja Gardulska z „Gazety Wyborczej” zapytała przedstawicieli środowiska akademickiego o powyborcze oczekiwania zmian w nauce i szkolnictwie wyższym.
– Przez ostatnie sześć lat byliśmy głodzeni. Budżet NCN na finansowanie projektów niemal stał w miejscu, kolejne dotacje nie rekompensowały nawet potrzeb wynikających ze wzrostu inflacji. A przecież NCN finansuje badania prowadzone przez najbardziej aktywnych i rozpoznawalnych międzynarodowo naukowców pracujących w Polsce – mówi w rozmowie z dziennikarką prof. Zbigniew Błocki, p.o. dyrektor NCN.
– Budżet na szkolnictwo wyższe i naukę ma duży potencjał zmian. Rządzący powinni wnikliwie przejrzeć to, co zaplanował obecny minister. Jest wiele wydatków, które można ograniczyć – dodaje.
Prof. Błocki liczy na to, że nowy rząd przyjrzy się nakładom na innowacje i instytucjom z otoczenia nauki, które powstały w ostatnich latach. Ma nadzieje, że skończą się też ingerencje polityków w naukę. – Nie może być tak, że minister bezpośrednio decyduje o tym, które badania są, a które nie są realizowane.
W tym samym artykule o NCN mówią też:
prof. Marcin Pałys, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego
– Konieczny jest wzrost finansowania Narodowego Centrum Nauki. Ze względu na niewystarczający budżet nie może ono wypełnić swojej ważnej systemowej roli. Z drugiej strony trzeba się przyjrzeć Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju i wyjaśnić wszelkie wątpliwości. To instytucja o ogromnym budżecie, która powinna odzyskać wiarygodność.
i prof. Marek Konarzewski, prezes Polskiej Akademii Nauk
– (…) Konieczne jest zatrzymanie prób likwidacji NCN, który powinien być instytucją nienaruszalną, z drugiej – rozwiązanie problemów, które narosły wokół NCBiR.
Artykuł ukazał się 20 października.
Przemówienie dyrektora
O koniecznych zmianach w nauce prof. Zbigniew Błocki, szef NCN mówił także 11 października w trakcie uroczystości wręczenia Nagrody NCN 2023.
Science Business
Już po wyborach o komentarz NCN poprosił serwis Science|Business. – Wyniki wyborów to dobra wiadomość dla NCN i dla tysięcy – często młodych – naukowców w Polsce, których NCN wspiera. Nasza agencja jest jedną z nielicznych instytucji publicznych (centralnych), które w ostatnich latach nie zostały podporządkowane władzy. Po wyborach jesteśmy przekonani, że niezależność agencji zostanie zachowana – powiedziała portalowi Anna Korzekwa-Józefowicz, pełnomocniczka dyrektora NCN ds. komunikacji. – Gdy tylko poznamy nazwisko nowego ministra nauki i edukacji, NCN będzie zabiegać o spotkanie z nim lub nią. Teraz kluczowe będzie zwiększenie finansowania NCN, ponieważ budżet agencji został zamrożony w ostatnich latach – dodała.