Europa nieustannie wzmacnia potencjał naukowy w dziedzinie technologii kwantowych, tworząc podstawę rozwoju konkurencyjnego przemysłu kwantowego, gdzie innowacja stymuluje lukratywne inwestycje. Programy narodowe stanowią fundament, na którym budowana jest przyszłość tej dziedziny w Europie. Zapewniają one poszczególnym krajom niezbędne warunki do realizowania strategicznych inwestycji i owocnej współpracy międzynarodowej. QuantERA – międzynarodowa sieć, która łączy środowisko naukowe, agencje finansujące badania oraz przedstawicieli sektora przemysłu, stale monitoruje ewoluujący obszar programów i koncepcji narodowych w Europie w zakresie technologii kwantowych.
Jesienią 2023 r. sieć QuantERA opublikowała drugą edycję raportu „Quantum Technologies Public Policies in Europe”, który przedstawia stan rozwoju polityk narodowych w dziedzinie technologii kwantowych w Europie. Publikacja zawiera przegląd europejskich strategii oraz instrumentów finansowania badań naukowych w opisywanej dziedzinie. Zestawienie skrupulatnie zebranych danych może posłużyć jako użyteczne narzędzie do planowania dalszego rozwoju domeny, zarówno na poziomie krajowych programów, jak i wspólnej areny europejskiej.
Prezentowany raport jest efektem wspólnych wysiłków sieci QuantERA, która przy wsparciu inicjatywy Quantum Flagship i Komisji Europejskiej pozyskała i zestawiła informacje od 31 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz krajów stowarzyszonych. Oprócz przeglądu narodowych i regionalnych programów kwantowych, raport ilustruje również dynamikę rozwoju dziedziny w odniesieniu do stanu rzeczy opisanego w pierwszej edycji publikacji wydanej w 2020 roku.
Serdecznie zapraszamy do lektury raportu, który przybliży środowisko fascynującej dziedziny technologii kwantowych w Europie.