– Moje główne zadanie na najbliższe miesiące to zadbanie o znaczące, o około 300 milionów złotych, zwiększenie finansów NCN – mówi prof. Krzysztof Jóźwiak w rozmowie z „Forum Akademickim”. Wywiad z dyrektorem Centrum ukazał się 20 listopada.
O dramatycznie niskim finansowaniu NCN alarmujemy od wielu miesięcy. Wysokość dotacji, jaką otrzymuje agencja, w żaden sposób nie odpowiada na zapotrzebowanie polskiego środowiska naukowego. Coraz mniejszy procent badaczek i badaczy starających się o finansowanie otrzymuje środki na realizację swoich naukowych planów. W konkursach, które rozstrzygniemy w najbliższych dniach, współczynnik sukcesu będzie jednocyfrowy.
Prof. Krzysztof Jóźwiak jest dyrektorem Centrum od 30 października. Na powołanie na to stanowisko czekał blisko osiem miesięcy. W pierwszym, dłuższym wywiadzie po objęciu funkcji odpowiada m.in. na pytania dotyczące roli grantów w finansowaniu badań, kosztach pośrednich i skutkach niskiego finansowania NCN dla nauki i całego kraju.
– Jeśli [nasz] budżet w roku 2024 się nie zwiększy, może być konieczność zamknięcia niektórych konkursów albo np. dalszego zmniejszania alokacji środków na konkurs OPUS. Byłoby to z ogromną szkodą dla polskiej nauki. Będę się też upierał przy konieczności zapewnienia stabilnej, regularnej perspektywy wzrostu dotacji celowej NCN, aby możliwe było planowanie działalności statutowej Centrum w dłuższej perspektywie i zapewnienie środowisku naukowemu odpowiednich środków na realizację projektów badawczych w przyszłości – mówi szef Centrum.
Prof. Jóźwiak zwraca uwagę, że naukowcy pracujący w Polsce realizują coraz ambitniejsze projekty, kompetencje badaczek i badaczy są coraz wyższe, a polska nauka jest w zupełnie innym miejscu niż kilkanaście lat temu, gdy powstawało NCN.
– Kiedyś dominowało myślenie o przycinaniu pomysłów naukowych do możliwości finansowych. Przez kilkanaście lat istnienia NCN naukowcy nauczyli się robić badania coraz szersze i ambitniejsze, budować większe projekty oparte na pozyskiwaniu środków konkursowych z zewnątrz. Nie boją się stanąć do konkurencji o takie fundusze, przedstawiając naprawdę śmiałe projekty, stosują coraz więcej ciekawych technik, w szerszej współpracy międzynarodowej, która dla badań jest bardzo istotna. My w NCN odpowiadamy na to zapotrzebowanie, na ambicje polskiej nauki (…). Uważam to za wielki sukces instytucji, za którym nie poszło zwiększone finansowanie.
Wywiad z prof. Krzysztofem Jóźwiakiem przeprowadził Piotr Kieraciński. Pełna treść rozmowy jest dostępna na stronie „Forum Akademickiego.”