Ewa Szczurek, Szymon Toruńczyk, Paweł Caputa i Magdalena Wojcieszak z Uniwersytetu Warszawskiego zostali laureatami konkursu o Consolidator Grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. Naukowcy realizują także granty NCN.
Prof. Ewa Szczurek zrealizuje badania Głęboka optymalizowana generacja peptydów przeciwdrobnoustrojowych (DOG-AMP, ang. Deep Optimised Generation of Antimicrobial Peptides). Celem projektu jest wygenerowanie nowych peptydów przeciwdrobnoustrojowych, które będą lepsze od istniejących: o wyższej aktywności i niższej toksyczności. Dzięki temu możliwe będzie bardziej efektywne zastosowanie peptydów w terapiach i przeciwdziałanie oporności bakterii na środki przeciwdrobnoustrojowe.
Badaczka jest laureatką trzech grantów NCN – POLONEZ, SONATA BIS i OPUS. Pracuje na Wydziale Matematyki, Mechaniki i Informatyki UW. Pracownikiem tego samego wydziału jest również prof. Szymon Toruńczyk, który zrealizuje badania „Limits of Structural Tractability”. Efektem projektu naukowca będzie stworzenie teorii matematycznej składającej się z definicji, twierdzeń oraz dowodów i opisującej teoretyczne granice możliwości efektywnych algorytmów wykonujących obliczenia na grafach.
Naukowiec realizował projekt SONATA dotyczący teorii baz danych.
Prof. Paweł Caputa zrealizuje projekt „Quantum Complexity from Quantum Field Theories to Quantum Gravity”. Celem naukowca jest opracowanie precyzyjnych miar kwantowej złożoności stanów i operatorów w teoriach kwantowych oraz zastosowanie ich w modelach kwantowej grawitacji do lepszego zrozumienia wnętrz czarnych dziur i osobliwości kosmologicznych.
Naukowiec pracuje na Wydziale Fizyki UW. Realizuje grant SONATA BIS na z zakresu kwantowej grawitacji, kwantowej informacji i obliczeń kwantowych.
Grant w tej edycji otrzyma także prof. Magdalena Wojcieszak z Ośrodka Badań nad Migracjami UW, która zrealizuje projekt „Incentivizing Citizen Exposure to Quality News Online: Framework and Tools”.
O Consolidator Grants ERC mogą ubiegać się badaczki i badacze od 7 do 12 lat po doktoracie. Laureaci dostaną finansowanie w wysokości do 2 mln euro. Finansowanie w tej edycji konkursu CoG ERC otrzyma łącznie 308 naukowców reprezentujących 43 narodowości. Najwięcej projektów zostanie zrealizowanych w Niemczech (66), Holandii (36) i Francji (23).
Dodatkowe informacje o konkursie i jego laureatach dostępna jest na stronie ERC.
Lista dotychczasowych laureatów konkursów ERC – Starting Grant, Consolidator Grant, Advanced Grant, Proof of Concept oraz Synergy Grant – pracujących w polskich ośrodkach dostępna jest na stronie KPK NCBR.
Niemal wszyscy laureaci ERC z Polski realizowali lub byli zaangażowani jako wykonawcy także w projekty finansowane przez NCN.