pon., 11/12/2023 - 14:00
Kod CSS i JS

EOSC Festival 2023. National Tripartite Event Poland po raz drugi gościł w Krakowie. W siedzibie Narodowego Centrum Nauki spotkali się interesariusze Europejskiej Chmury Otwartej Nauki (ang. European Open Science Cloud/EOSC), aby dyskutować na temat otwartej nauki oraz przyszłości EOSC w Europie.

Uczestnicy EOSC Festival skupili się na kluczowych kwestiach związanych z polityką i wdrożeniem otwartej nauki oraz rozwojem EOSC, przede wszystkim w tzw. widening countries. Ponad 40 prelegentów i dyskutantów z 13 krajów zaprezentowało perspektywę europejską oraz perspektywy poszczególnych krajów członkowskich i stowarzyszonych.

Bertil Egger Beck, Komisja Europejska, fot. Michał ŁepeckiBertil Egger Beck, Komisja Europejska, fot. Michał Łepecki Bertil Egger Beck z Dyrekcji Generalnej ds. Badań i Innowacji Komisji Europejskiej podczas swojego wystąpienia podkreślił, że KE jest nieustannie zaangażowana w promowanie otwartej nauki – Chcemy osiągnąć stan, w którym otwarta nauka będzie normalnością w Europie – podkreślił. Mateusz Gaczyński, zastępca dyrektora w Departamencie Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Edukacji i Nauki dodał, że im więcej robimy dla otwartej nauki, tym więcej wymaga ona od nas, ale jednocześnie potwierdził gotowość Polski do realizacji celów wyznaczonych przez EOSC. O roli stowarzyszenia w kształtowaniu europejskiego krajobrazu naukowego oraz uwalnianiu potencjału danych badawczych w celu przyspieszenia odkryć i innowacji mówili także Volker Beckmann, francuski delegat w EOSC Steering Board (EOSC-SB) oraz Karel Luyben, prezydent stowarzyszenia EOSC (EOSC-A).

W drugim dniu spotkania uczestnicy z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Gruzji, Litwy, Malty, Macedonii Północnej, Serbii, Słowacji, Rumunii, Ukrainy i Polski omówili przygotowania poszczególnych krajów do wdrożenia EOSC. 19 polskich interesariuszy uczestniczyło w spotkaniu sieci EOSC Polska, którego celem była analiza szans i zagrożeń dotyczących zarządzania danymi badawczymi w kontekście wdrażania Europejskiej Chmury Otwartej Nauki w Polsce.

Wydarzenie przyciągnęło na miejscu i online 260 uczestników– przedstawicieli polskiego ekosystemu otwartej nauki, w tym kluczowych infrastruktur oraz usługodawców w obszarze EOSC, organizacje finansujące i realizujące badania, a także osoby bezpośrednio zaangażowane w zarzadzanie danymi badawczymi, czyli naukowców, doktorantów i data stewardów. EOSC Festival wzbogacił dyskusję na temat polityki otwartej nauki i jej wdrożenia zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim.

Wydarzenie odbyło się w dniach 6 i 7 listopada w siedzibie Narodowego Centrum Nauki w Krakowie. Rok wcześniej w tym samym miejscu odbył się pierwszy EOSC Festival. The National Tripartite Event Poland

Uczestnicy panelu dyskusyjnego EOSC and Open Science: policies and implementation, fot. Michał ŁepeckiUczestnicy panelu dyskusyjnego EOSC and Open Science: policies and implementation, fot. Michał Łepecki

Galeria zdjęć

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie