EOSC Festival 2023. National Tripartite Event Poland po raz drugi gościł w Krakowie. W siedzibie Narodowego Centrum Nauki spotkali się interesariusze Europejskiej Chmury Otwartej Nauki (ang. European Open Science Cloud/EOSC), aby dyskutować na temat otwartej nauki oraz przyszłości EOSC w Europie.
Uczestnicy EOSC Festival skupili się na kluczowych kwestiach związanych z polityką i wdrożeniem otwartej nauki oraz rozwojem EOSC, przede wszystkim w tzw. widening countries. Ponad 40 prelegentów i dyskutantów z 13 krajów zaprezentowało perspektywę europejską oraz perspektywy poszczególnych krajów członkowskich i stowarzyszonych.
Bertil Egger Beck z Dyrekcji Generalnej ds. Badań i Innowacji Komisji Europejskiej podczas swojego wystąpienia podkreślił, że KE jest nieustannie zaangażowana w promowanie otwartej nauki – Chcemy osiągnąć stan, w którym otwarta nauka będzie normalnością w Europie – podkreślił. Mateusz Gaczyński, zastępca dyrektora w Departamencie Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Edukacji i Nauki dodał, że im więcej robimy dla otwartej nauki, tym więcej wymaga ona od nas, ale jednocześnie potwierdził gotowość Polski do realizacji celów wyznaczonych przez EOSC. O roli stowarzyszenia w kształtowaniu europejskiego krajobrazu naukowego oraz uwalnianiu potencjału danych badawczych w celu przyspieszenia odkryć i innowacji mówili także Volker Beckmann, francuski delegat w EOSC Steering Board (EOSC-SB) oraz Karel Luyben, prezydent stowarzyszenia EOSC (EOSC-A).
W drugim dniu spotkania uczestnicy z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Gruzji, Litwy, Malty, Macedonii Północnej, Serbii, Słowacji, Rumunii, Ukrainy i Polski omówili przygotowania poszczególnych krajów do wdrożenia EOSC. 19 polskich interesariuszy uczestniczyło w spotkaniu sieci EOSC Polska, którego celem była analiza szans i zagrożeń dotyczących zarządzania danymi badawczymi w kontekście wdrażania Europejskiej Chmury Otwartej Nauki w Polsce.
Wydarzenie przyciągnęło na miejscu i online 260 uczestników– przedstawicieli polskiego ekosystemu otwartej nauki, w tym kluczowych infrastruktur oraz usługodawców w obszarze EOSC, organizacje finansujące i realizujące badania, a także osoby bezpośrednio zaangażowane w zarzadzanie danymi badawczymi, czyli naukowców, doktorantów i data stewardów. EOSC Festival wzbogacił dyskusję na temat polityki otwartej nauki i jej wdrożenia zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim.
Wydarzenie odbyło się w dniach 6 i 7 listopada w siedzibie Narodowego Centrum Nauki w Krakowie. Rok wcześniej w tym samym miejscu odbył się pierwszy EOSC Festival. The National Tripartite Event Poland.
Galeria zdjęć
Zapis transmisji z wydarzenia cz. 1, cz. 2, cz. 3
Program EOSC Festival 2023. The National Tripartite Event Poland