Dr hab. Paulina Pospieszna z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz dr hab. Piotr Micek z Uniwersytetu Jagiellońskiego zrealizują międzynarodowe trójstronne projekty badawcze dzięki finansowaniu w konkursie Weave-UNISONO.
Naukowcy z Polski, Belgii-Walonii oraz Niemiec w ramach projektu pt. Zintegrowanie procesów deliberacyjnych a ich wpływ: Wnioski z europejskiej fali paneli obywatelskich przyjrzą się funkcjonowaniu paneli obywatelskich, czyli procesów gromadzących losowo wybrane osoby w celu obradowania nad różnymi kwestiami politycznymi i wypracowania rekomendacji w celu usprawnienia podejmowania decyzji na szczeblu lokalnym i krajowym. Autorzy badań chcą sprawdzić, w jaki sposób panele mogą wpływać na funkcjonowanie instytucji i procesy polityczne, poświęcając szczególna uwagę temu, jak są zaprojektowane i zintegrowane z systemem politycznym. W trakcie projektu porównane zostanie kilkadziesiąt przypadków paneli obywatelskich. Badania będą realizowane przez zespół pod kierownictwem dr hab. Pauliny Pospiesznej z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu we współpracy z prof. Jeanem Benoit Pilet z belgijskiego Wolnego Uniwersytetu Brukselskiego (ULB) oraz prof. Brigitte Geißel i dr. Rikkim Deanem z niemieckiego Uniwersytetu Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem. Polski zespół na realizację trzyletniego projektu otrzyma ponad 1,1 mln zł.
Drugi trójstronny projekt zakwalifikowany do finasowania dotyczy teorii grafów, czyli dziedziny nauki poświęconej matematyce sieci i będzie realizowany przez zespół pod kierownictwem dr hab. Piotra Micka z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowcy będą badać grafy planarne, tj. grafy które mogą być narysowane bez przecięć na kartce papieru. W projekcie rozwiną twierdzenie uzyskane przez siebie w 2019 r. ochrzczone jako twierdzenie o strukturze produktowej – będą budować wokół niego teorię i poszukiwać nowych zastosowań. Badania będą realizowane we współpracy z prof. Gwenaëlem Joretem z Wolnego Uniwersytetu Brukselskiego (ULB) oraz prof. Torstenem Ueckerd z niemieckiego Karlsruher Institut für Technologie. Budżet przyznany polskiemu zespołowi to ponad 900 tys. zł.
Wnioski były oceniane przez niemiecką agencję Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) jako agencję wiodącą w procedurze LAP (Lead Agency Procedure), następnie wyniki tej oceny zaakceptowało NCN oraz walońska agencja F.R.S.-FNRS (Fonds de la Recherche Scientifique – FNRS).
Weave-UNISONO i procedura agencji wiodącej
Konkurs Weave-UNISONO to efekt wielostronnej współpracy między instytucjami finansującymi badania naukowe, skupionymi w stowarzyszeniu Science Europe. Został ogłoszony w celu uproszczenia procedur składania i selekcji projektów badawczych we wszystkich dyscyplinach nauki, angażujących badaczy z dwóch lub trzech krajów europejskich.
Wyłanianie laureatów opiera się na procedurze agencji wiodącej, w myśl której tylko jedna z instytucji partnerskich odpowiedzialna jest za pełną ocenę merytoryczną wniosku, pozostali partnerzy akceptują wyniki tej oceny.
W ramach programu Weave partnerskie zespoły badawcze składają wnioski o finansowanie równolegle do agencji wiodącej oraz do właściwych dla siebie instytucji uczestniczących w programie. Wspólny projekt musi zawierać spójne plany badań, wyraźnie ukazujące wartość dodaną współpracy międzynarodowej.
Konkurs Weave-UNISONO jest otwarty w trybie ciągłym. Zachęcamy zespoły pragnące podjąć współpracę z partnerami z Austrii, Czech, Słowenii, Szwajcarii, Niemiec, Luksemburga oraz Belgii-Flandrii do zapoznania się z treścią ogłoszenia konkursowego i składania wniosków.
Informacja została zaktualizowana w dniu 22.12.2023 r.