Otwieramy nabór wniosków o finansowanie komponentów badawczych dla naukowców, którzy wrócą do Polski w ramach programu Polskie Powroty NAWA 2023.
Polskie Powroty NAWA to program organizowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA), umożliwiający wyróżniającym się polskim naukowcom pracującym za granicą powrót do Polski i prowadzenie badań naukowych w polskich uczelniach, instytutach naukowych lub instytutach badawczych. Młodzi i doświadczeni naukowcy mogą się w nim ubiegać o środki na zbudowanie w Polsce własnej grupy projektowej i prowadzenia badań. Więcej o programie.
Narodowe Centrum Nauki dzięki współpracy z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej finansuje komponenty badawcze realizowane przez naukowców powracających do Polski w ramach Polskich Powrotów NAWA.
Nabór wniosków w NCN jest otwarty dla naukowców, których projekty zostały zakwalifikowane do finansowania w konkursie Polskie Powroty NAWA 2023 i w których zostały zaplanowane komponenty badawcze. Komponenty muszą mieć pozytywną rekomendację zespołu oceniającego NAWA. Wśród 11 laureatów konkursu Polskie Powroty NAWA 2023 znalazło się 9 takich projektów.
Komponenty badawcze można realizować w ciągu pierwszych 18 miesięcy projektu. Maksymalna wysokość finansowania dla jednego komponentu to 200 tys. zł.
Rada NCN przeznaczyła na realizację komponentów badawczych w ramach programu Polskie Powroty NAWA 2023 2 mln zł.
Wnioski należy składać w systemie OSF załączając do nich w formacie PDF ostateczną wersję wniosku, który uzyskał finansowanie w programie Polskie Powroty NAWA 2023. We wniosku należy podać informacje tożsame z danymi we wniosku złożonym w NAWA, a także uwzględniać ewentualne rekomendacje Zespołu oceniającego wnioski w tym konkursie w zakresie kosztorysu.
Wnioski o finansowanie komponentów badawczych zostaną w NCN poddane wyłącznie ocenie formalnej, ponieważ komponenty badawcze stanowiły element oceny merytorycznej przeprowadzanej w NAWA.