Dr hab. Jakub Urbanik z Uniwersytetu Warszawskiego wspólnie z naukowcami z Niemiec i Austrii zrealizuje projekt w ramach konkursu Weave-UNISONO. Polski zespół na prace nad dokumentami z czasów imperium rzymskiego otrzyma niemal 150 tys. złotych.
Dr hab. Jakub Urbanik z Uniwersytetu Warszawskiego razem z prof. Rudolfem Haenschem z Niemieckiego Instytutu Archeologicznego oraz prof. Thomasem Corstenem z Uniwersytetu Wiedeńskiego zrealizuje projekt, który ma na celu całościowe wydanie korespondencji cesarskiej zachowanej w postaci edyktów i listów, zebranej w Korpusie dokumentów rzymskiego panowania (niem. Corpus der Urkunden der römischen Herrschaft, CURH). Dokumenty zostaną uzupełnione tłumaczeniami oraz dokładnymi komentarzami prawnymi, historycznymi oraz filologicznymi tak, aby mogły być dostępne dla znacznie szerszego grona odbiorców niż dotychczas. Realizacja projektu pozwoli na poszerzenie wiedzy na temat historii administracji Imperium Rzymskiego oraz komunikacji cesarza z jego poddanymi.
Wniosek był oceniany przez niemiecką agencję Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG), a NCN oraz austriacka agencja FWF (Austrian Science Fund) zaakceptowały wyniki tej oceny.
Weave-UNISONO i procedura agencji wiodącej
Konkurs Weave-UNISONO to efekt wielostronnej współpracy między instytucjami finansującymi badania naukowe, skupionymi w stowarzyszeniu Science Europe. Został ogłoszony w celu uproszczenia procedur składania i selekcji projektów badawczych we wszystkich dyscyplinach nauki, angażujących badaczy z dwóch lub trzech krajów europejskich.
Wyłanianie laureatów opiera się na procedurze agencji wiodącej, w myśl której tylko jedna z instytucji partnerskich odpowiedzialna jest za pełną ocenę merytoryczną wniosku, pozostali partnerzy akceptują wyniki tej oceny.
W ramach programu Weave partnerskie zespoły badawcze składają wnioski o finansowanie równolegle do agencji wiodącej oraz do właściwych dla siebie instytucji uczestniczących w programie. Wspólny projekt musi zawierać spójne plany badań, wyraźnie ukazujące wartość dodaną współpracy międzynarodowej.
Konkurs Weave-UNISONO jest otwarty w trybie ciągłym. Zachęcamy zespoły pragnące podjąć współpracę z partnerami z Austrii, Czech, Słowenii, Szwajcarii, Niemiec, Luksemburga oraz Belgii-Flandrii do zapoznania się z treścią ogłoszenia konkursowego i składania wniosków.