Zapraszamy naukowców z obszaru nauk humanistycznych i społecznych do udziału w ankiecie związanej z planowanym Partnerstwem Social Transformations and Resilience. Zebrane informacje mogą wpłynąć na promocję obszarów priorytetowych dla Polski. Ankietę można wypełniać do końca kwietnia.
Partnerstwa Europejskie to programy realizowane w Programie Ramowym Horyzont Europa, których celem jest odpowiedź na najpilniejsze wyzwania Europy związane ze zdrowiem, cyfryzacją, środowiskiem, klimatem, energią, rolnictwem czy mobilnością, poprzez wspólne inicjatywy w zakresie badań i innowacji. W związku z planowanym Partnerstwem Europejskim Social Transformations and Resilience Komisja Europejska uruchomiła ankietę skierowaną do potencjalnych interesariuszy przyszłego programu.
Ankieta służy zidentyfikowaniu potencjalnych interesariuszy partnerstwa oraz zebranie sugestii dotyczących jego celów i zakresu tematycznego. Do udziału w ankiecie zapraszamy reprezentantów instytucji, wydziałów i szefów grup badawczych z obszaru nauk humanistycznych i społecznych. Zebrane informacje zostaną ujęte w procesie kształtowania zakresu partnerstwa na poziomie międzynarodowym. Wkład naukowców z Polski pozwoli na promocję obszarów priorytetowych dla naszego kraju w obszarze nauki i istotnych dla polskiego społeczeństwa.
Link do ankiety: Stakeholder Survey ST&R
Termin: 30 kwietnia 2024 r.
Kontakt: malwina.gebalska@ncn.gov.pl
Cel partnerstwa Social Transformations and Resilience: odpowiedź na wyzwania społeczne związane z klimatem, demografią, cyfryzacją i niespodziewanymi katastrofami (wojna, pandemia), zdobycie wiedzy i wypracowanie narzędzi radzenia sobie z tymi wyzwaniami we współpracy międzynarodowej, interdyscyplinarnej i w sposób systemowy.
Partnerstwo ma pomóc w kształtowaniu polityki opartej na badaniach naukowych w poniższym zakresie:
- wsparcia modernizacji systemów ochrony społecznej i usług podstawowych;
- przyszłości pracy;
- wspierania edukacji i rozwijania umiejętności niezbędnych w kontekście zielonej i cyfrowej transformacji;
- sprawiedliwej transformacji w kierunku neutralności klimatycznej.
Partnerstwa Europejskie to programy wspierające inicjatywy w zakresie badań naukowych i innowacji poprzez:
- konkursy na projekty badawcze oraz
- dodatkowe działania łączące wdrażane polityki publiczne z najnowszą wiedzą naukową.