śr., 12/06/2024 - 11:30
Kod CSS i JS

Wzór chemiczny badanego związku ciekłokrystalicznego i schemat struktury odkrytej ferroelektrycznej chiralnej fazy nematycznej (NTBF). Źródło: D. Pociecha/UWWzór chemiczny badanego związku ciekłokrystalicznego i schemat struktury odkrytej ferroelektrycznej chiralnej fazy nematycznej (NTBF). Źródło: D. Pociecha/UW Wyniki badań nad nową fazą nematyczną ciekłych kryształów – odkrytą przez naukowców z WAT i UW – zostały opublikowane w magazynie "Science". Praca, której efekty mogą mieć liczne zastosowania, powstała w ramach projektu finansowanego przez NCN.

Zespół złożony z naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej i Uniwersytetu Warszawskiego odkrył nowy sposób helikalnego uporządkowania dipoli elektrycznych w ferroelektrycznej cieczy. To odkrycie może znaleźć zastosowanie m.in. w fizyce płynów, materiałach ciekłokrystalicznych, elektronice organicznej, fotonice i biologii molekularnej.

Artykuł badaczy z warszawskich uczelni pt. „Spontaneous chiral symmetry breaking in polar fluid – heliconical ferroelectric nematic phase” ukazał się w magazynie „Science” z 7 czerwca i został oceniony jako jeden z najbardziej perspektywicznych w tym wydaniu magazynu.

Autorami publikacji są Jakub Karcz, Jakub Herman, Natan Rychłowicz, Przemysław Kula z Wydziału Nowych Technologii i Chemii WAT oraz Ewa Górecka, Jadwiga Szydłowska, Paweł W. Majewski oraz Damian Pociecha z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

Badania, które zostały opisane w Science, były finansowane przez NCN i WAT. Praca powstała w ramach grantu Damiana Pociechy, finansowanego w konkursie OPUS.

Tematem projektu jest m.in. poszukiwanie nowych materiałów tworzących nowe ciekłokrystaliczne fazy o uporządkowaniu polarnym (ferroelektrycznym) i nietrywialnej przestrzennej organizacji molekuł, np. chiralnej. – Taką właśnie nową fazę, ferroleletryczny nematyk o helikalnej strukturze odkryliśmy i opisaliśmy w „Science”. Finansowanie z NCN wykorzystaliśmy m.in. na zakup aparatury i znaczne unowocześnienie wcześniej posiadanej, jak i na zakup materiałów laboratoryjnych niezbędnych w pracy badawczej – mówi naukowiec.

Publikacja w „Science”: Spontaneous chiral symmetry breaking in polar fluid-heliconical ferroelectric nematic phase

Artykuł o odkryciu w serwisie „Nauka w Polsce” PAP: Spontaniczne helisy i uporządkowane dipole

Opis popularnonaukowy projektu „Uporządkowane polarnie trójwymiarowe struktury miękkiej materii” realizowanego przez Damiana Pociechę.