11 i 12 września w Warszawie odbędzie się II Kongres umiędzynarodowienia. Głównym tematem wydarzenia, organizowanego przez NAWA i NCN, będzie międzynarodowa współpraca naukowa. Trwa rejestracja uczestników.
I Kongres umiędzynarodowienia odbył się wiosną tego roku w Gdańsku. Wówczas dyskutowano przede wszystkim o kształceniu. W trakcie wrześniowego wydarzenia ekspertki i eksperci z Polski i zagranicy będą debatować nad umiędzynarodowieniem nauki. W efekcie rozmów mają powstać rekomendacje dla strategii internacjonalizacji polskiej nauki i szkolnictwa wyższego.
Uczestnicy konferencji w Warszawie będą dyskutować m.in. o tym, w jakim stopniu internacjonalizacja powinna być uwzględniona w wizji rozwoju kraju oraz o udziale polskich badaczy w programach ramowych UE. W kontekście 25-lecia udziału Polski w Programach Ramowych UE oraz nadchodzącego 10 PR UE, ocenią wpływ międzynarodowej współpracy na rozwój badań i instytucji naukowych. Poświęcą uwagę europejskim strategiom zatrzymywania talentów w obszarze badań, innowacji i przedsiębiorczości. Polscy naukowcy, którzy z sukcesem pracowali za granicą, podzielą się swoimi historiami, opisując, jak międzynarodowa mobilność wpłynęła na rozwój ich kariery.
Organizatorami II Kongresu Umiędzynarodowienia są Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej i Narodowe Centrum Nauki. Partnerem wydarzenia jest Uniwersytet Warszawski.
Nasze Centrum przygotowuje panele pt. „Jak skutecznie wspierać międzynarodową współpracę naukową?” oraz „Naukowiec w Polsce w dynamicznej przestrzeni międzynarodowej”.
Aby wziąć udział w wydarzeniu, trzeba się zarejestrować. Szczegółowy program i formularz rejestracyjny dostępne są na stronie NAWA.