pt., 16/08/2024 - 09:00
Kod CSS i JS

Polscy naukowcy zostali nagrodzeni w międzynarodowym konkursie na projekty badawcze organizowanym przez sieć Trans-Atlantic Platform (T-AP) for Social Sciences and Humanities.

Trans-Atlantic Platform for Social Sciences and Humanities powstała z inicjatywy organizacji finansujących badania naukowe w zakresie nauk humanistycznych i społecznych. Obecnie działa jako sieć współpracy dla zespołów badawczych z krajów obu Ameryk i Europy, finansując działania naukowe ze środków krajowych agencji członkowskich.

Konkurs Democracy, Governance and Trust został ogłoszony w czerwcu 2023 r. O finansowanie mogły ubiegać się konsorcja międzynarodowe złożone z trzech lub więcej zespołów badawczych z co najmniej trzech krajów z obu stron Atlantyku.

Spośród 101 międzynarodowych wniosków spełniających wymogi formalne 18 zostało zakwalifikowanych do finansowania. Wśród nagrodzonych znalazło się 5 projektów z udziałem zespołów z Polski, które otrzymają finansowanie ze środków NCN w wysokości ponad 3,53 mln zł .

Nagrodzone projekty:

  1. Partycypacja w mieście: jak miejskie innowacje partycypacyjne przekształcają demokrację, rządzenie i zaufanie (PAR-CITY)

Projekt PAR-CITY ma na celu zbadanie znaczenia miast w reagowaniu na globalne wyzwania związane z demokracją, rządzeniem i zaufaniem. Naukowcy przeanalizują różne formy miejskich innowacji partycypacyjnych takich jak np. nowe formy sporów i protestów oraz sprawdzą, jak media, narzędzia i technologie cyfrowe wpływają na demokrację. Badacze porównają 7 dużych miast: Buenos Aires, Cape Town, Lyon, Nowy Jork, Sao Paolo, Toronto i Warszawę. Kierownikiem polskiego zespołu jest dr hab. Agnieszka Kampka ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

  1. Demokracja na uchodźstwie (DemEx): badanie porównawcze rosyjskich społeczności migranckich po pełnoskalowej inwazji na Ukrainę

Polski zespół pod kierownictwem dr Zuzanny Brunarskiej z Uniwersytetu Warszawskiego skupi się na zdefiniowaniu politycznego wpływu nowych społeczności emigrantów z Rosji na kraje przyjmujące, a także ich potencjału wpływania na zmiany polityczne w kraju pochodzenia. Badania zostaną przeprowadzone we współpracy z zespołami z Kanady i Stanów Zjednoczonych.

  1. Potencjał technologii cyfrowej. Optymalizacja godnego zaufania kontaktu cyfrowego

Zespół dr hab. Damiana Guzka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach we współpracy z naukowcami z Francji, Kanady i Wielkiej Brytanii zajmie się tematem odbudowy więzi i relacji społecznych służących budowaniu demokratycznego państwa, opartego na zaufaniu obywateli do podmiotów publicznych. Naukowcy rozważą, czy i w jaki sposób komunikacja cyfrowa może wzmocnić lub osłabić to zaufanie.

  1. Badanie relacji między dyplomacją naukową a globalnym DGT: rola inkluzywnych obserwatoriów metanauki

Dr hab. Emanuel Kulczycki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu poprowadzi polski zespół projektowy, którego celem jest zbadanie roli dyplomacji naukowej jako strategicznego narzędzia w radzeniu sobie z zagrożeniami demokracji, rządzenia i zaufania. Badania będą realizowane we współpracy z naukowcami z Brazylii, Francji, Kanady, Republiki Południowej Afryki, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Holandii.

  1. Zarządzanie ryzykami porażki w projektowaniu i wdrażaniu polityk innowacyjnych na misje. Doświadczenia z krajów globalnej północy

Badania polskiego zespołu pod kierownictwem dr Seweryna Krupnika z Uniwersytetu Jagiellońskiego będą dotyczyć polityk innowacyjnych zorientowanych na misje, które mają być sposobem radzenia sobie z wyzwaniami współczesnego świata przekraczającymi granice krajów, takimi jak konflikty, zmiany klimatyczne, nierówności społeczne. Naukowcy skupią się na zrozumieniu ryzyk niepowodzenia w projektowaniu i realizacji tych polityk oraz zidentyfikowaniu odpowiednich podejść do zarzadzania ryzykiem. Projekt zostanie zrealizowany we współpracy z badaczami z Kanady i Wielkiej Brytanii.

Pełna lista rankingowa

Democracy, Governance and Trust (DGT Call 2023) to czwarty konkurs organizowany przez T-AP. Więcej informacji oraz lista wszystkich projektów zakwalifikowanych do finansowania dostępne są na stronie sieci T-AP.