pon., 26/08/2024 - 11:30
Kod CSS i JS

Nowy regulamin i nowe miejsce – tak zmieni się w tym roku Nagroda NCN. Tak jak do tej pory odbiorą ją najlepsi naukowcy młodszego pokolenia. Ich nazwiska poznamy 9 października.

Nagroda NCN to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla badaczek i badaczy młodszego pokolenia pracujących w polskich ośrodkach naukowych. Przyznawana jest od 2013 roku, w trzech grupach dyscyplin – naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce, naukach o życiu oraz ścisłych i technicznych. Otrzymało ją dotąd 33 naukowczyń i naukowców.

Od tego roku Nagroda NCN przyznana będzie na podstawie nowego regulaminu. Tak jak dotąd, kandydatki i kandydaci do nagrody muszą mieć znaczące osiągnięcia naukowe, udokumentowane publikacjami afiliowanymi w polskiej instytucji naukowej. Największa modyfikacja w regulaminie dotyczy kryterium wieku potencjalnych laureatów. Do tej pory liczył się wiek metrykalny (do 40. roku życia), od tej edycji obowiązuje wiek akademicki – do 12 lat od roku uzyskania stopnia doktora. Wymagany okres będzie można wydłużyć o przerwy w karierze naukowej poświęcone na opiekę nad dziećmi i ich wychowanie lub spowodowane chorobą kandydatki lub kandydata.

Wśród dotychczasowych wyróżnionych nagrodą było 26 laureatów i tylko siedem laureatek. Zmiany w regulaminie uwzględniają zmianę modelu prowadzenia badań naukowych, przerwy w pracy wynikające z sytuacji rodzinnej lub zdrowotnej, czy sytuację ekonomiczną absolwentów, która niejednokrotnie wpływa na odłożenie w czasie decyzji o dalszym rozwoju naukowym.

Zgłaszanie kandydatur i wybór laureatów

Decyzje o wyborze laureatek i laureatów nagrody podejmie kapituła złożona z członków Rady i dyrektora NCN. Wybierać będzie wśród kandydatur zgłoszonych przez dotychczasowych laureatów wyróżnienia, polskich członków zespołów ekspertów oceniających wnioski w konkursach OPUS, SONATA, SONATA BIS i MAESTRO, kierowników projektów badawczych finansowanych w konkursach MAESTRO i SONATA BIS, a także byłych członków Rady NCN i innych wybitnych naukowców.

Uroczystość

Nazwiska laureatek i laureatów poznamy 9 października. W tym roku uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się po raz pierwszy w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Wcześniej, przez 10 lat odbywała się w Sukiennicach – Oddziale Muzeum Narodowego, a pierwsza edycja odbyła się w trakcie Dni NCN na Śląsku. Wydarzenie będzie transmitowane online.

Pełna treść regulaminu i sylwetki dotychczasowych laureatów dostępne są na stronie Nagroda NCN.

W listopadzie i grudniu laureaci Nagrody będą mieli wykłady popularnonaukowe na kanale Copernicus – we wspólnym cyklu NCN i Copernicus Center.

Patronat nad uroczystością wręczenia Nagrody NCN 2024 objęło Forum Akademickie.