wt., 05/11/2024 - 16:00
Kod CSS i JS

ERC rozstrzygnęła konkurs Synergy Grants. Wybrano 57 projektów, które będą realizowane w 24 krajach. Jednym z laureatów jest prof. Adam Izdebski, profesor historii środowiskowej na Uniwersytecie Warszawskim i laureat konkursów NCN.

Prof. Adam Izdebski, fot. M. Kaźmierczak/Uniwersytet WarszawskiProf. Adam Izdebski, fot. M. Kaźmierczak/Uniwersytet Warszawski Adam Izdebski jest profesorem historii środowiskowej i ekologii człowieka na Uniwersytecie Warszawskim, laureatem konkursów FUGA i OPUS NCN. ERC sfinansuje projekt, którym pokieruje prof. Izdebski, zatytułowany Zrozumieć na nowo rolę pandemii w przedprzemysłowej Europie (1300-1800 CE): historia, nauki przyrodnicze i uczenie maszynowe. – Celem projektu jest odpowiedź na pytanie, dlaczego ten sam wirus, ta sama bakteria, czyli ten sam patogen, wywołuje zupełnie różne skutki biologiczne i społeczne, zależnie od kontekstu, w którym przebiega epidemia. W zespole, w skład którego wejdą genetycy, klimatolodzy, archeologowie, historycy, ekolodzy i specjaliści od uczenia maszynowego, przebadamy ponad 50 epidemii, których Europa doświadczyła między czarną śmiercią a wynalezieniem szczepionki na ospę, czyli od późnego średniowiecza do początków uprzemysłowienia. Dla każdej z tych epidemii spróbujemy zbadać „wszystko” – nie tylko ich skutki, ale cały kontekst, od pogody po to, co ludzie śpiewali w kościołach podczas nabożeństw i jakie nosili nakrycia głowy. Cała ta ogromna wiedza zostanie następnie przeanalizowana z wykorzystaniem uczenia maszynowego, aby stworzyć model, który umożliwi nam przewidywanie, jak różne czynniki połączone razem mogą wpłynąć na przebieg pandemii. Chodzi zarówno o wyjaśnienie przeszłości, jak i stworzenie nowych podstaw teoretycznych, które będą przydatne w przygotowaniach do przyszłych pandemii – tłumaczy prof. Adam Izdebski w nagraniu udostępnionym przez Uniwersytet Warszawski.

W projekcie EUROpest weźmie udział 10 instytucji z całej Europy i Stanów Zjednoczonych, w tym cztery czołowe ośrodki: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet w Gießen, Georgetown University oraz Instytut Maxa Plancka Antropologii Ewolucyjnej. Projekt rozpocznie się w połowie przyszłego roku i potrwa sześć lat.

Badania, które prof. Izdebski realizował dzięki finansowaniu NCN, dotyczyły historii środowiskowej Bizancjum i Krakowa.

W rozstrzygniętym właśnie konkursie o Synergy Grant finansowanie otrzyma 57 grup badawczych. Projekty będą realizowane na 184 uniwersytetach i w centrach badawczych w 24 krajach Europy i poza nią.  Najwięcej projektów zrealizowanych zostanie w Niemczech (34 projekty), Wielkiej Brytanii (18), Francji (13), Stanach Zjednoczonych (12), Hiszpanii (11) oraz w Niderlandach (10). Sześć projektów obejmuje naukowców z krajów, które do tej pory gościły mniej grantów ERC, takich jak Czechy (2 projekty), Grecja (1), Węgry (1), Polska (1) oraz Portugalia (1).

Komunikat na stronie ERC