śr., 13/11/2024 - 14:30
Kod CSS i JS

Wiktor Lewandowski, Błażej Skrzypulec i Marcin Magierowski wygłoszą wykłady w cyklu „Nauka w Centrum”, organizowanym przez Centrum Kopernika i NCN. Pierwsze spotkanie odbędzie się 20 listopada.

Serię „Nauka w Centrum” rozpoczęliśmy wykładami laureatów Nagrody NCN 2020. Do tej pory, wspólnie z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, zrealizowaliśmy dwanaście spotkań, które zanotowały łącznie ponad 300 tys. wyświetleń.

Wykłady są transmitowane na żywo na kanale Centrum Kopernika na YouTube i dostępne później na playliście „Nauka w Centrum”. Każde spotkanie składa się z prelekcji laureatki lub laureata Nagrody NCN oraz moderowanej dyskusji, podczas której widzowie mogą zadawać pytania i komentować wystąpienie na czacie.

Spotkania z laureatami Nagrody NCN 2024 odbędą się we środy – 20 i 27 listopada oraz 4 grudnia. Wszystkie spotkania rozpoczną się o godz. 18.00.

Pierwszy wykład wygłosi Wiktor Lewandowski, laureat Nagrody NCN 2024 w obszarze nauk ścisłych i technicznych. Badacz specjalizuje się w fotonice i chemii materiałów. Nagrodę otrzymał za przełomową technikę wytwarzania chiralnych nanomateriałów fotonicznych.

Tydzień później zaplanowaliśmy spotkanie z Błażejem Skrzypulcem. Naukowiec zajmuje się filozofią percepcji, w szczególności strukturalnymi aspektami doświadczeń zmysłowych, pozawzrokowymi modalnościami percepcyjnymi oraz percepcją multimodalną. Osiągnięcie, za które otrzymał Nagrodę NCN w obszarze nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, to strukturalne aspekty doświadczeń percepcyjnych.

Tegoroczny cykl zakończy Marcin Magierowski, prowadzący multidyscyplinarne badania z zakresu biomedycyny. Tytuł osiągnięcia, za które otrzymał wyróżnienie NCN, to: tlenek węgla i siarkowodór jako kluczowe przekaźniki sygnałowe w patogenezie i farmakologii zmian w obrębie przewodu pokarmowego. Wykład laureata Nagrody NCN w obszarze nauk ścisłych i technicznych będzie nosił tytuł: „Dobroczynne i lecznicze „trucizny” – siarkowodór i tlenek węgla jako odkrycie biomedyczne przekraczające dotychczasowe rozumienie natury naszego organizmu.”

O badaniach Wiktora Lewandowskiego posłuchać można także w podkaście NCN