czw., 14/11/2024 - 11:00
Kod CSS i JS

Dwa granty na realizację komponentów badawczych otrzymali naukowcy wracający do Polski w ramach programu Polskie Powroty NAWA. Swoje badania będą prowadzić w Gliwicach i Krakowie.

Dr Marcin Kamiński jest specjalistą z zakresu immunometabolizmu, który wraca do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Dzięki finansowaniu z NCN w ramach programu Polskie Powroty NAWA przeprowadzi na Politechnice Śląskiej badania z obszaru nauk o życiu pt. „Mitochondrialne wykorzystanie glicerolu w celu modulowania aktywacji limfocytów i stanu zapalnego wywołanego otyłością”.

Grant na realizację komponentu w obszarze nauk ścisłych i technicznych otrzymał dr inż. Patryk Lipka-Bartosik, fizyk specjalizujący się w informatyce kwantowej. Naukowiec po powrocie z Uniwersytetu w Genewie będzie prowadzić badania na Uniwersytecie Jagiellońskim nad termodynamiką kwantową.

Listy rankingowe: komponenty badawcze Polskie Powroty NAWA 2023

Lista rankingowa nr 6 w .pdf

Program Polskie Powroty NAWA 2023 oferował polskim naukowcom, którzy prowadzili swoją działalność za granicą, możliwość kontynuacji badań w jednostkach naukowych w Polsce. Komponent badawczy w programie jest finansowany przez Narodowe Centrum Nauki, na mocy porozumienia o współpracy pomiędzy agencjami. Może być realizowany wyłącznie przez naukowców, którzy wrócili do Polski lub przez grupę projektową, jeśli została zaplanowana we wniosku składanym do konkursu Polskie Powroty NAWA 2023.

Narodowe Centrum Nauki prowadziło nabór wniosków o finansowanie komponentów badawczych w projektach od momentu wydania przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej decyzji o finansowaniu w programie Polskie Powroty NAWA 2023, aż do złożenia do NCN ostatniego wniosku, który został zakwalifikowany w programie i miał zaplanowany komponent badawczy.

Przedstawione dziś wyniki to ostatnie komponenty zakwalifikowane do finansowania w programie Polskie Powroty NAWA w edycji 2023. Wnioski składane do NCN poddawane były tylko ocenie formalnej.