Wspólnie z Copernicus Center zapraszamy 20 listopada na spotkanie z Wiktorem Lewandowskim. Laureat Nagrody NCN 2024 wygłosi wykład pt. „Jak uzyskiwać samoorganizujące się materiały i po co?”.
Dr hab. Wiktor Lewandowski jest chemikiem, zajmuje się fotoniką i chemią materiałów, jest profesorem na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Badacz otrzymał tegoroczną Nagrodę NCN w obszarze nauk ścisłych i technicznych za przełomową technikę wytwarzania chiralnych nanomateriałów fotonicznych.
O swoich badaniach opowie w cyklu „Nauka w Centrum” organizowanym przez Copernicus Center i NCN. Spotkanie odbędzie się w środę, 20 listopada o godz. 18.00 i będzie transmitowane na żywo na kanale Copernicus Center.
Nanotechnologia, nauka o materiałach i strukturach w skali nanometrów, otwiera przed nami nowe horyzonty. Materiały o rozmiarach miliardowych części metra wykazują właściwości, które mogą zrewolucjonizować wiele dziedzin życia. Już dziś nanotechnologiczne produkty są obecne na rynku – od telewizorów QLED oferujących niespotykaną jakość obrazu po szybkie testy biologiczne, które zwiększyły nasze możliwości diagnostyczne. Umiejętność produkcji niektórych typów nanomateriałów została nagrodzona w 2023 roku Nagrodą Nobla.
Jednak czy naprawdę rozumiemy pełen potencjał nanotechnologii? Czy potrafimy go w pełni wykorzystać, zwłaszcza w kontekście ich silnego oddziaływania ze światłem? To właśnie kontrola interakcji nanomateriałów ze światłem może być kluczem do szybkiego rozwoju optoelektroniki czy fotoniki.
Badania zespołu prof. Lewandowskiego wpisują się w drogę rozwoju nanotechnologii i pokazują, że możliwe jest uzyskanie helikalnej organizacji nanocząstek za pomocą ciekłych kryształów. Taka samoorganizacja prowadzi do tworzenia materiałów o właściwościach chiralnych, rozróżniających światło o przeciwnych kołowych polaryzacjach. Strategia zaproponowana przez naukowców jest skalowalna i może być stosowana do różnych typów nanomateriałów. Co więcej, w pewnym sensie wykracza poza to, co w nanotechnologii osiągnęła natura. To dowód na to, że poprzez zrozumienie i wykorzystanie zasad samoorganizacji możemy kreować materiały o niespotykanych dotąd właściwościach.
Kolejne wykłady:
27 listopada w serii „Nauka w Centrum” wystąpi Błażej Skrzypulec, laureat Nagrody NCN w obszarze nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, a 4 grudnia Marcin Magierowski, który otrzymał wyróżnienie w obszarze nauk o życiu.
Wiktora Lewandowskiego można posłuchać także w podkaście NCN.