Europejska Rada ds. Badań Naukowych ogłosiła listę 328 naukowców, którzy dostaną dofinansowanie w konkursie Consolidator Grant 2024. Wśród nich jest prof. Małgorzata Kot, archeolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, laureatka grantów NCN.
– Jesteśmy jedynym żyjącym gatunkiem człowieka na Ziemi, ale nie zawsze tak było. Jeszcze kilkadziesiąt tysięcy lat temu Ziemię zamieszkiwało kilka różnych populacji hominidów – mówi prof. Małgorzata Kot w filmie udostępnionym przez Uniwersytet Warszawski. Co stało się z wszystkimi pozostałymi hominidami? Dlaczego zostaliśmy sami? Tym tematem badaczka będzie zajmowała się dzięki grantowi ERC.
Prof. Małgorzata Kot jest archeolożką. Naukowo zajmuje się paleolitem, ewolucją człowieka, zmianami w sposobach produkcji narzędzi kamiennych i funkcjami jaskiń w pradziejach. Projekt, na realizację którego otrzymała finansowanie ERC, nosi tytuł „INASIA: Czy to ludzie współcześni? Inicjalny górny paleolit w zachodniej części Azji Centralnej.” Badania potrwają do 2029 roku. – Przed nami lata wielkiej przygody. Chcielibyśmy odpowiedzieć na ważne pytanie: na ile to kontakt z innymi ukształtował nas jako ludzi współczesnych i na ile to my przyczyniliśmy się do ich wymarcia – dodaje badaczka.
Prof. Małgorzata Kot jest laureatką grantów NCN. – Mój nowy projekt #INASIA nie byłby możliwy bez kilkunastu lat badań w Azji Centralnej finansowanych przez kolejne granty NCN. To one dały podstawy, pozwoliły zrobić badania pilotażowe i dodały skrzydeł (to ostatnie szczególnie przydatne w górach). #NCNtotlen – napisała na portalu społecznościowym X badaczka.