Minister finansów Andrzej Domański przedstawił sześć kluczowych filarów dla rozwoju Polski na najbliższe lata. Na pierwszym miejscu znalazła się nauka. – Będziemy rozwijać nowe instytucje i inwestować w naukę – ogłosił.
– Od projektu i prototypu zaczyna się każdy przełom, a każda złotówka zainwestowana w badania i innowacje generuje od 4 do 7 złotych zwrotu dla gospodarki. Polscy naukowcy odnoszą światowe sukcesy, budując markę Polski za granicą. Mamy sprawdzone wzorce, na których możemy budować – podkreślił w swoim wystąpieniu Andrzej Domański.
– Narodowe Centrum Nauki stało się jednym z najlepiej ocenianych ośrodków wsparcia badań. Tak zwane pokolenie NCN – młodych, dynamicznych, wyróżniających się naukowców – to dowód, że konsekwentne inwestowanie w naukę przynosi efekty. Dodatkowe środki, pół miliarda złotych, przekazane przez premiera Donalda Tuska na NCN, to dopiero początek. Będziemy rok po roku sukcesywnie zwiększać nakłady na badania i naukę, zarówno nominalnie, jak i w relacji do PKB.
– Musimy rozwijać także nowe instytucje. Wzorem do naśladowania może być hiszpański wirtualny instytut ICREA, czy powstający Instytut IDEAS. Polska potrzebuje więcej takich placówek, nowoczesnych ośrodków naukowo-badawczych.
– Jeśli chcemy gospodarki opartej na wiedzy, musimy postawić na jakość badań i umiędzynarodowienie polskiej nauki. To praca świata nauki zdecyduje o konkurencyjności polskiej gospodarki w kolejnych dekadach – konkludował minister finansów.
Ogłoszony 10 lutego rządowy plan rozwoju na najbliższe lata jest oparty na sześciu filarach: inwestycje w naukę, transformacja energetyczna, nowoczesne technologie, rozwój portów i modernizacja kolei, dynamiczny rynek kapitałowy oraz wsparcie i współpraca z biznesem.