pon., 17/02/2025 - 16:00
Kod CSS i JS

We współpracy z siecią CHIST-ERA ogłaszamy konkurs Science in Your Own Language na międzynarodowe projekty badawcze dotyczące sposobów i narzędzi upowszechniania dostępu do wiedzy generowanej w różnych językach.

Konkurs ma na celu promocję wielojęzyczności wśród osób zaangażowanych w produkcję wiedzy i wytwarzanie technologii oraz wśród ich odbiorców. W konkursie można otrzymać finansowanie na realizację projektów badawczych dotyczących co najmniej jednego spośród obszarów tematycznych:

  • tłumaczenie maszynowe wytworów wiedzy naukowej na różne języki i z różnych języków, w tym tłumaczenie danych i metadanych badawczych, dokumentów, protokołów, artykułów i recenzji projektów oraz innych wyników naukowych i technicznych, takich jak materiały informacyjne i komunikaty prasowe, blogi i inne treści internetowe;
  • projektowanie narzędzi do płynnego i interoperacyjnego dostępu do wielojęzycznych centrów danych naukowych i technologicznych oraz repozytoriów dla interesariuszy chcących korzystać z nich w swoim własnym języku;
  • narzędzia do wykrywania oszustw naukowych i plagiatu w wielu językach.

Wnioski mogą składać konsorcja międzynarodowe złożone z 3-6 zespołów badawczych pochodzących z co najmniej trzech różnych krajów uczestniczących w konkursie: Belgii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Polski, Słowacji, Szwajcarii, Tajwanu i Wielkiej Brytanii.

Na czele polskiego zespołu musi stać kierownik posiadający co najmniej stopień naukowy doktora. Budżet projektu może obejmować środki na wynagrodzenia dla zespołu badawczego, wynagrodzenia i stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz inne niezbędne koszty. Pula konkursowa dostępna dla polskich zespołów to 750 tysięcy euro.

Konkurs jest jednoetapowy, co oznacza, że na poziomie międzynarodowym należy przygotować wyłącznie wniosek wspólny pełny w języku angielskim i złożyć go do 15 kwietnia do godz. 17:00 CEST. Polski zespół musi złożyć do NCN również wniosek krajowy dotyczący polskiej części projektu, do 22 kwietnia.

Ocenie merytorycznej podlegają tylko wnioski wspólne, przeprowadza ją międzynarodowy panel złożony z ekspertów specjalizujących się w tematyce konkursu. Rozstrzygnięcie konkursu jest zaplanowane na lipiec 2025 roku.

27 lutego zaplanowany jest webinar informacyjny dla naukowców zainteresowanych udziałem w konkursie. Rejestracja.

Zespoły poszukujące partnerów do współpracy zachęcamy do skorzystania z narzędzia Partner Search Tool

Ogłoszenie CHIST-ERA Call 2025 SOL dla polskich zespołów badawczych