pt., 25/04/2025 - 07:00
Kod CSS i JS

Ponad 250 uczestników z całej Europy, dyskusje o rozwoju technologii kwantowych i nowe możliwości finansowania badań w jednej z najbardziej dynamicznych dziedzin współczesnej nauki. 7 maja w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbędzie się międzynarodowa konferencja Quantum Horizons: Science – Policy – Society – wydarzenie poświęcone technologiom kwantowym, współpracy naukowej i politykom publicznym w tej dziedzinie.

Spotkanie organizowane jest przez sieć QuantERA i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, we współpracy z europejską inicjatywą Quantum Flagship, w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Największa europejska sieć wspierająca badania kwantowe

QuantERA to sieć łącząca 41 agencji finansujących badania z 31 państw europejskich oraz z Izraela i Turcji. Od 2016 roku, najpierw jako QuantERA I, a później QuantERA II, wspiera rozwój technologii kwantowych i innowacji technologicznych poprzez finansowanie międzynarodowych projektów badawczych. Promuje również międzynarodową współpracę, monitoruje europejskie strategie w tej dziedzinie oraz opracowuje wytyczne dotyczące odpowiedzialnego prowadzenia badań. Koordynatorem sieci jest polskie Narodowe Centrum Nauki.

Nauka, polityki publiczne, innowacje

Konferencja w Gdańsku zgromadzi przedstawicieli środowisk akademickich, firm zaangażowanych w rozwój technologii kwantowych, agencji finansujących badania oraz innych instytucji. – Dla szerszej publiczności fascynujące może być prześledzenie drogi, jaką przeszły technologie kwantowe – od bardzo abstrakcyjnych i pozornie mało praktycznych, oryginalnych idei naukowych, aż po rozwój konkretnych technologii, które mogą zrewolucjonizować przyszłość. Konferencja da wgląd w ten proces – mówi prof. Konrad Banaszek z Uniwersytetu Warszawskiego, który w Narodowym Centrum Nauki pełni funkcję koordynatora naukowego sieci QuantERA.

W programie przewidziano trzy główne panele dyskusyjne:

  • In the beginning was the Science – o znaczeniu badań podstawowych (moderator: prof. Artur Ekert, University of Oxford i Centre for Quantum Technologies Singapore; uczestnicy: prof. Elisabeth Giacobino z francuskiego Centre national de la recherche scientifique (CNRS) oraz prof. Gerd Leuchs z QuantERA Strategic Advisory Board i Max Planck Society),
  • Quantum Coherence: The Art of Coordination – o polityce naukowej i koordynacji (moderator: prof. Tommaso Calarco, członek QuantERA Strategic Advisory Board oraz przewodniczący europejskiej Quantum Community Network),
  • Quantum Interactions: The Joy of Collaboration – o współpracy międzynarodowej i doświadczeniach zespołów badawczych.

– Chcemy mocno podkreślić, że cały obszar technologii kwantowych wyrósł z badań podstawowych. Będziemy także dyskutować o tym, jak najlepiej wspierać innowacje, jak efektywnie wykorzystać potencjał europejski w technologiach kwantowych oraz jak stworzyć odpowiednie ramy organizacyjne, by ten potencjał mógł się w pełni rozwijać i przekładać na konkretne rozwiązania – podkreśla prof. Banaszek.

Nowa odsłona QuantERY

Ważnym punktem konferencji będzie prezentacja założeń nowego programu QuantERA III, którego uruchomienie planowane jest na najbliższe miesiące. Do programu dołącza również Korea Południowa, co podkreśla jego rosnący globalny zasięg.

Na uczestników czeka także bogaty program wydarzeń towarzyszących:

  • sesja posterowa – prezentacja projektów finansowanych w ramach obecnej edycji programu QuantERA,
  • warsztaty dla zespołów realizujących projekty wyłonione w konkursie QuantERA Call 2023 – poświęcone dobrym praktykom projektowym,
  • spotkania networkingowe z przedstawicielami organizacji finansujących badania – okazja do bezpośrednich rozmów z reprezentantami krajowych agencji, wymiany doświadczeń, konsultacji dotyczących finansowania projektów oraz zacieśnienia współpracy międzyinstytucjonalnej.

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie sieci QuantERA.

Bezpośrednio po konferencji odbędzie się XVI Sympozjum Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej – ICTQT, które potrwa do 10 maja 2025 roku.

Rejestracja uczestników konferencji Quantum Horizons została zakończona. Dziennikarzy zainteresowanych udziałem w wydarzeniu prosimy o kontakt:

Anna Korzekwa-Józefowicz