pon., 14/07/2025 - 09:37
Kod CSS i JS

Już 15 września 2025 r. ogłosimy konkurs OPUS 30+LAP/Weave na projekty badawcze. Jesienny nabór wniosków w konkursie OPUS obejmuje również wnioski na projekty realizowane we współpracy międzynarodowej w oparciu o procedurę agencji wiodącej (LAP) w ramach programu Weave.

Współpraca LAP w konkursie OPUS 30 w programie Weave

W 2025 r. Narodowe Centrum Nauki współpracuje z instytucjami partnerskimi z:

  • Austrii (FWFAustrian Science Fund),
  • Czech (GAČR Czech Science Foundation),
  • Słowenii (ARISSlovenian Research and Innovation Agency),
  • Szwajcarii (SNSFSwiss National Science Foundation),
  • DFG – German Research Foundation),
  • Luksemburga (FNRLuxembourg National Research Fund),
  • Belgii – Flandrii (FWOResearch Foundation – Flanders).

NCN, jako agencja wiodąca, przeprowadzi w ramach konkursu OPUS 30 ocenę merytoryczną wniosków OPUS LAP obejmujących realizację dwu- lub trójstronnych projektów badawczych z udziałem zespołów badawczych z Polski oraz z Austrii, Czech, Słowenii, Niemiec, Szwajcarii, Luksemburga i Belgii-Flandrii w ramach programu Weave. W przypadku rekomendowania do finansowania projektów badawczych, NCN przyznaje środki finansowe polskim zespołom badawczym, a właściwe instytucje partnerskie przyznają środki finansowe zagranicznym zespołom.

Jak przygotować wniosek

Do konkursu OPUS 30 będą przyjmowane wnioski OPUS LAP:

  • przygotowane przez polskie zespoły badawcze we współpracy z zagranicznymi zespołami badawczymi, zgodnie z wymogami określonymi w ogłoszeniu o konkursie OPUS 30, które zostanie opublikowane na stronie NCN 15 września 2025 r.,
  • w dowolnej z dyscyplin naukowych w ramach paneli NCN,
  • na realizację badań podstawowych, które nie były i nie są finansowane z NCN ani z innych źródeł,
  • w których zaplanowano współpracę naukową opartą na zrównoważonym i komplementarnym wkładzie zespołów badawczych, występujących równolegle o środki finansowe na realizację projektów do właściwych dla nich instytucji finansujących badania w ramach programu Weave. Oznacza to, że wkład każdego z zaangażowanych w realizację projektu zespołów jest znaczący i niezbędny, a zaplanowane dla każdego zespołu zadania uzupełniają się i tworzą spójny, wspólny projekt badawczy. Wniosek OPUS LAP, który w ocenie Zespołu Ekspertów nie spełnia tego kryterium, nie może zostać zakwalifikowany do finansowania.

Wnioski OPUS LAP będą składane do NCN przez polski zespół badawczy, za pośrednictwem systemu OSF do dnia 15 grudnia 2025 r., do godz. 14:00.  Dodatkowo, każdy z zagranicznych zespołów badawczych, zaangażowanych w dany projekt, musi złożyć do właściwej instytucji partnerskiej wniosek o finansowanie w ramach programu Weave, w tym komplet wymaganych przez nią dokumentów, zgodnie z obowiązującymi w tej instytucji terminami i zasadami. Jeśli instytucja partnerska wymaga złożenia w swoim systemie kopii wniosku OPUS LAP, po wysłaniu wniosku w systemie OSF należy wygenerować kompletną wersję anglojęzyczną wniosku w formacie PDF i przekazać ją zagranicznemu zespołowi badawczemu. Wersje wniosku OPUS LAP składanego do NCN i do instytucji partnerskiej muszą być identyczne.

Kontakt ds. ogólnych:

Magdalena Dobrzańska-Bzowska

e-mail: Magdalena.Dobrzanska-Bzowska@ncn.gov.pl

(w godz. 9-13)

Koordynator:

dr Oskar Wolski

e-mail: Oskar.Wolski@ncn.gov.pl