czw., 15/05/2025 - 13:30
Kod CSS i JS

W dniach 20-25 maja w Krakowie i online odbędzie się Copernicus Festival. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia jest „Tajemnica”. NCN jest jednym z partnerów tego przedsięwzięcia, a nasi laureaci wystąpią w dyskusjach festiwalowych.

Celem Festiwalu Copernicus jest popularyzacja nauki i wyjaśnianie jej wpływu na życie społeczne. Festiwal, skierowany do szerokiej publiczności, współtworzą Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja Centrum Kopernika, Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz wydawca „Tygodnika Powszechnego”. Wydarzenie odbywa się od 2014 roku, a hasłem przewodnim tegorocznej inicjatywy jest „Tajemnica”.

Laureaci grantów NCN wystąpią w trakcie wszystkich dni festiwalowych. W paśmie „Rozmowa”, które powstało we współpracy z NCN, będzie można posłuchać następujących prelekcji:

20 maja: Marcin Nowotny, Odkrywanie sekretów DNA

21 maja: Iwona Sobkowiak-Tabaka, Życie w epoce kamienia

22 maja: Marek Abramowicz, Fizyka, matematyka, transcendencja

23 maja: Roman Cieślak, Umysł straumatyzowany,

24 maja: Małgorzata Arlet, Czy warto było zejść z drzewa? Życie codzienne małp

25 maja: Jacek Tabor, Jak się robi sztuczną inteligencję?

Wszystkie spotkania rozpoczynają się o 16.00. Festiwal odbywa się w Muzeum Inżynierii i Techniki przy ul. Wawrzyńca 15 w Krakowie i online. Wstęp wolny. Transmisję można będzie śledzić na kanale You Tube Copernicus.

O NCN w „Tygodniku Powszechnym”

W dodatku do najnowszego numeru „Tygodnika Powszechnego”, poświęconym Copernicus Festival, zaprezentowano również działalność NCN. Anna Korzekwa-Józefowicz zapytała troje naukowców związanych z Centrum o „tajemnice” ich badań.

Co chcą wiedzieć sami naukowcy?

Prof. Agata Starosta wraz z zespołem, archiwum prywatneProf. Agata Starosta wraz z zespołem, archiwum prywatne – Chciałbym wiedzieć, czy za swojego życia jeszcze zobaczę działający, użyteczny komputer kwantowy – mówi prof. Konrad Banaszek z Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert w tej dziedzinie i koordynator programu QuantERA. – Jestem w stanie sobie wyobrazić każdy scenariusz – od spektakularnego sukcesu po porzucenie badań. Za obiecujące uważa inne obszary technologii kwantowych – jak łączność, sensory, zegary optyczne.

– Tajemnicą, której wyjaśnienia szukamy, jest to, jak mikroorganizmy w Antarktyce potrafią żyć w środowisku, w którym brakuje łatwo dostępnych źródeł energii – mówi prof. Agata Starosta z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Jej zespół bada, jak bakterie przystosowały się do życia w ekstremalnych warunkach. – W obliczu zmian klimatycznych część tej wiedzy może bezpowrotnie przepaść – zaznacza. – Wciąż nie wiemy, jak aktywność mózgu przekłada się na to, co czujemy i myślimy – mówi prof. Łukasz Okruszek z Instytutu Psychologii PAN. – Nie da się zrozumieć działania mózgu bez uwzględnienia świata relacji międzyludzkich. W jego badaniach szczególne znaczenie mają więzi społeczne – także w kontekście „epidemii samotności”, która staje się jednym z największych wyzwań zdrowotnych XXI wieku.

Prof. Agata Starosta i prof. Łukasz Okruszek to naukowcy z generacji, której kariera rozwijała się pod „parasolem” NCN. Badaczka podkreśla, że finansowanie z NCN daje samodzielność, swobodę w doborze tematów i możliwość prowadzenia badań na światowym poziomie. Pełny tekst na stronie „Tygodnika Powszechnego”.