Podsumowanie uroczystości wręczenia Nagrody NCN 2017

plakat Nagroda NCN

Dziesiątego października 2017 r. już po raz piąty odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Narodowego Centrum Nauki. Trójka młodych polskich uczonych otrzymała pamiątkowe statuetki oraz po 50 tys. zł.

Celem ustanowionej w 2013 r. Nagrody NCN jest wyróżnienie wybitnych przedstawicieli młodego pokolenia polskich badaczy. Laureaci to uczeni do 40 r.ż. o ponadprzeciętnym dorobku naukowym z zakresu badań podstawowych, prowadzący badania w polskich jednostkach naukowych. Wyróżnienie jest przyznawane przedstawicielom trzech obszarów badawczych: nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, nauk o życiu oraz nauk ścisłych i technicznych.

Inicjatywa Narodowego Centrum Nauki służy również upowszechnianiu idei wspierania nauk podstawowych w środowisku biznesowym. Od pierwszej edycji wyróżnienie w wysokości 50 tys. zł. fundują działające na terenie Polski przedsiębiorstwa – zarówno wielkie koncerny, jak i rodzinne firmy. W tym roku w gronie fundatorów Nagrody NCN znalazły się: Grupa Adamed, PKN Orlen, Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Grupa Azoty. 

Kandydatów do wyróżnienia zgłaszają byli członkowie Rady NCN, przedstawiciele Zespołów Ekspertów NCN i osoby oceniające wnioski w konkursie MAESTRO, laureaci Nagrody NCN z lat poprzednich oraz inne znaczące postaci środowiska naukowego, wskazane przez dyrektora NCN i Radę NCN.

Nazwiska zwycięzców ogłaszane są podczas uroczystości wręczenia Nagrody NCN, która odbyła się 10 października 2017 r. w Krakowie. Tak jak w poprzednich latach, ceremonia odbyła się w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach, Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie.

Logotyp Orlen fundatora Nagrody NCN 2017Logotyp Grupy Azoty fundatora Nagrody NCN 2017

logotyp Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

PAP Nauka w Polsce   Forum Akademickie  


Gazeta WyborczaRadio Kraków