W 2020 r. po raz ósmy została przyznana Nagroda Narodowego Centrum Nauki. Wyróżnienie, ustanowione w 2013 r. przez Radę NCN, przyznawane jest naukowcom do 40. roku życia za znaczące osiągnięcia na polu badań podstawowych prowadzonych w polskich jednostkach naukowych. Co roku nagrodę otrzymują przedstawiciele trzech obszarów badawczych: nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, nauk o życiu oraz nauk ścisłych i technicznych.

Nagroda NCN jest też platformą współpracy między światem nauki i biznesu. Co roku zapraszamy do współpracy przedsiębiorstwa zaangażowane w działalność społeczną i badawczą, które przyjmują rolę fundatorów, przekazując laureatom wyróżnienie w wysokości 50 tys. zł. Taka formuła umożliwia bezpośrednie wsparcie działalności młodych liderów, kształtujących przyszłość polskiej nauki. W tym roku w gronie fundatorów Nagrody NCN znalazły się: Adamed Pharma S.A., Fundacja KGHM Polska Miedź oraz (w roli współfundatora) INGLOT Sp. z o.o.

Kandydatów do wyróżnienia zgłaszają byli członkowie Rady NCN, przedstawiciele zespołów ekspertów NCN i osoby oceniające wnioski w konkursie MAESTRO, laureaci Nagrody NCN z lat poprzednich oraz inne znaczące postaci środowiska naukowego, wskazane przez dyrektora NCN i Radę NCN.

Nazwiska laureatów ogłoszone zostały 14 października 2020 r.


Logotyp Grupy Azoty fundatora Nagrody NCN 2020Logotyp irmy Astor fundatora Nagrody NCN 2020

logotyp Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

PAP Nauka w Polsce        Forum Akademickie  Gazeta Wyborcza logo      Radio Kraków logo       TVP 3 Kraków