Kierownik projektu
:
Mateusz Augustyniak
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Panel: NZ8
Konkurs
: PRELUDIUM 22
ogłoszony
23 marca 2023
Wraz z rozwojem technologii staramy się wprowadzać kolejne udogodnienia do naszego życia. Jednym z nich jest sztuczne oświetlenie w nocy (z ang. artificial light at night, ALAN). Niestety, ale często nie zdajemy sobie sprawy, że ALAN stanowi zanieczyszczenie środowiska, wpływające negatywnie na żyjące wokół nas organizmy. Wiele procesów biologicznych jest bowiem kontrolowanych za pomocą rytmicznych i wewnętrznych mechanizmów, zwanych zegarami biologicznymi. Głównym synchronizatorem zegara biologicznego jest właśnie naturalny cykl świetlny dnia i nocy, który zaburzany jest przez ALAN.
Obecnie ponad 50% światowej populacji żyje w odległości mniejszej niż 3 km od rzek, jezior czy zbiorników słodkowodnych, co sprawia, że ekosystemy słodkowodne są równie podatne na wpływ ALAN jak ekosystemy lądowe. Rosnąca liczba badań nad ALAN wskazuje, że w perspektywie krótkoterminowej ma ono wpływ na wiele aspektów biologicznych u szerokiej gamy organizmów słodkowodnych, będąc w ten sposób poważnym zagrożeniem dla globalnej różnorodności biologicznej. Szczególnie dotyczy to szeroko rozpowszechnionego oświetlenia typu LED (ang. light-emitting diodes) o zimnej barwie światła, charakteryzującego się dużym udziałem fal o długości odpowiadającej światłu niebieskiemu, na które szczególnie wiele organizmów jest wrażliwych.
Innym zagrożeniem dla bioróżnorodności, związanym z działalnością człowieka, jest zjawisko inwazji biologicznych. Jest to proces, w którym organizm przy udziale człowieka zostaje wprowadzony poza naturalny zasięg występowania, gdzie zadomawia się i utrzymuje stabilną populację, wywierając wpływ na rodzime organizmy poprzez np. konkurencję czy drapieżnictwo. Istnieją badania wskazujące, że ALAN modyfikuje zachowanie i rozmieszczenie gatunków inwazyjnych oraz ich wpływ na zajmowane ekosystemy. Kompleksowe badania nad wpływem ALAN i zjawiskiem inwazji biologicznych na ekosystemy słodkowodne są niezwykle ważne, ponieważ zwiększone zanieczyszczenie światłem jest związane z obszarami silnie zmodyfikowanymi przez człowieka, które z kolei są głównymi miejscami pojawiania się gatunków inwazyjnych.
Zamierzamy poszerzyć wiedzę na temat wpływu ALAN na organizmy słodkowodne, z uwzględnieniem gatunków inwazyjnych, przeprowadzając eksperymenty laboratoryjne skupiające się na długoterminowym wpływie zanieczyszczenia światłem na wybrane gatunki ryb słodkowodnych o różnych rytmach okołodobowych. Gatunki o aktywności dziennej w wyniku oddziaływania ALAN mogą być pozbawione fazy spoczynku, przypadającej na ciemną fazę doby, istotnej dla regeneracji organizmu. Z kolei gatunki o aktywności nocnej w obliczu ALAN mogą być bardziej widoczne dla potencjalnych drapieżników, co może utrudniać im zaspokajanie podstawowych potrzeb, jak np. zdobywanie pokarmu.
Badane ryby zostaną podzielone na dwie grupy i będą przetrzymywane w cyklu świetlnym niezaburzonym (grupa kontrolna) i zakłóconym przez ALAN w postaci oświetlenia LED w ciemnej fazie doby (grupa testowa). Badany będzie długoterminowy wzrost organizmów oraz wybrane parametry fizjologiczne, takie jak np. zawartość reaktywnych form tlenu w komórkach, ponieważ zaburzona faza spoczynku i regeneracji może upośledzać mechanizmy usuwania tych szkodliwych związków z organizmu. Następnie przeprowadzona zostanie seria krótkoterminowych eksperymentów, aby ujawnić potencjalne mechanizmy odpowiedzialne za wyniki uzyskane w eksperymencie długoterminowym. Będzie to respirometryczne badanie wydolności organizmu, ocena poziomu aktywności oraz zbadanie efektywności żerowania testowanych ryb.
Porównanie uzyskanych wyników pomiędzy grupami zwierząt (kontrolną i testową) pozwoli oszacować długoterminowe zmiany w organizmie potencjalnie wywołane przez obecność ALAN w środowisku. Porównanie podatności na ALAN rodzimych i inwazyjnych gatunków ryb może pomóc w zrozumieniu reakcji tych ostatnich na zanieczyszczenie światłem, co jest niezwykle ważne dla zrozumienia ich wpływu na zajmowane ekosystemy w obliczu prognozowanego rosnącego zanieczyszczenia światłem w skali globalnej.
Pełny tytuł finansowanego projektu: Długoterminowy efekt zanieczyszczenia światłem na słodkowodne drapieżniki. Czy zwiększone natężenie światła w nocy faworyzuje gatunki inwazyjne ponad rodzimymi?
Mateusz Augustyniak
Doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Academia Scientarum Thoruniensis Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego główne zainteresowania obejmują szeroko pojętą ekologię organizmów słodkowodnych, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków inwazyjnych. Głównym celem jego badań jest próba określenia cech gatunków inwazyjnych zapewniających im przewagę nad gatunkami rodzimymi i odpowiadających za sukces inwazji. Podczas realizacji pracy doktorskiej zajmuje się porównaniem behawioru inwazyjnych i rodzimych gatunków ryb słodkowodnych w warunkach stresowych.