Kierownik projektu
:
dr hab. inż. Edyta Łokas, prof. IFJ PAN
Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk
Panel: ST10
Konkurs
: OPUS 11
ogłoszony
15 marca 2016 r.
W środowisku Arktyki, pomimo jej znacznego oddalenia od centrów cywilizacji, silnie zaznaczają się negatywne skutki działalności człowieka. Należy do nich m.in. zanieczyszczenie metalami ciężkimi, w tym pierwiastkami promieniotwórczymi, które rozprzestrzeniane są w skali globalnej poprzez cyrkulację atmosfery. Biorąc pod uwagę dużą podatność ekosystemów w Arktyce na wszelkie zaburzenia, niezbędne jest lepsze poznanie poziomów zawartości oraz czynników wpływających na przemieszczanie się pierwiastków promieniotwórczych pomiędzy różnymi elementami tamtejszego środowiska. Ze względu na słabą dostępność Arktyki i trudne warunki prowadzenia badań terenowych wiedza ta jest ciągle niedostateczna. Istotnym składnikiem środowiska Arktyki są lodowce, które np. w archipelagu Svalbard pokrywają ok. 60% powierzchni.
Charakterystyczną cechą lodowców występujących na obszarach polarnych są kriokonity, czyli nagromadzenia pyłów opadających na powierzchnie lodowców. Ich ciemne zabarwienie powoduje, że nagrzewają się od promieniowania słonecznego silniej niż lód i wtapiają w jego powierzchnię tworząc charakterystyczne zagłębienia wypełniające się w ciągu lata wodą. Kriokonity stanowią bazę dla występowania licznych organizmów, których cechy i znaczenie dla obiegu materii w środowisku arktycznym są przedmiotem intensywnych badań. Dopiero niedawno zwrócono uwagę na specyficzną zdolność kriokonitów do akumulowania pierwiastków promieniotwórczych. Zdolność ta związana jest z silnie adsorbującymi metale substancjami polimerowymi wydzielanymi przez komórki sinic – najpowszechniejszych mikroorganizmów występujących w kriokonitach. Zadaniem tych kleistych substancji spajających kriokonity jest wiązanie toksycznych pierwiastków poza komórkami sinic. W efekcie kriokonity uzyskują mechaniczną spoistość pozwalającą im na przetrwanie na powierzchni lodowca przez wiele lat, co z kolei skutkuje niezwykle wysokimi stężeniami zawartych w nich pierwiastków promieniotwórczych, które zostały uwolnione do atmosfery w wyniku wybuchów jądrowych w atmosferze (ich kulminacja nastąpiła w latach 1963-1964), katastrof jądrowych (Czarnobyl, Fukushima), emisji z zakładów przeróbki paliwa jądrowego, czy też mniej znanych awarii satelitów zasilanych jądrowymi źródłami energii. Do radionuklidów tych należą: izotopy Pu, Cs-137, Am-241 i Sr-90. Poza tymi uwolnionymi przez człowieka radionuklidami, kriokonity koncentrują również naturalnie występujące w środowisku izotopy np. Pb-210. Stężenia radionuklidów zaobserwowane w kriokonitach osiągają niezwykle wysokie wartości porównywalne z tymi, które występują na silnie skażonych terenach w pobliżu miejsc katastrof jądrowych. Kriokonity są więc istotnym składnikiem radiacyjnego środowiska Arktyki. Dopóki pozostają na powierzchni lodowców nie przedostają się do sieci pokarmowych ekosystemów arktycznych, ale obserwowane w Arktyce zmniejszanie się zasięgu lodowców skutkuje, udokumentowanym we wcześniejszych pracach, osadzaniem się materiału tworzącego kriokonity na przedpolach lodowców. Materiał ten, wzbogacony w radionuklidy, może być przemieszczany przez wiatr i cieki wodne oraz asymilowany przez rośliny pojawiające się z czasem na terenach odsłoniętych przez lodowce. Zmniejszanie się zasięgu lodowców może więc skutkować rozprzestrzenieniem tych radionuklidów w ekosystemach lądowych i morskich.
Głównym celem projektu było określenie stężeń radionuklidów (137Cs, 238,239+240Pu, 241Am, 210Pb) w kriokonitach zebranych na kilku lodowcach Spitsbergenu i na Grenlandii oraz ich zmienności wzdłuż lodowców. Istotnym celem było również wskazanie źródeł zanieczyszczenia radionuklidami pochodzenia sztucznego poprzez wyznaczenie wartości stosunków izotopowych, a także określenie związku pomiędzy składem chemicznym kriokonitów (zawartością substancji mineralnych i organicznych), a ich zdolnością do koncentrowania radionuklidów.
Wyniki projektu poszerzyły wiedzę o prawie zupełnie nierozeznany aspekt występowania kriokonitów jakim jest ich zdolność do znacznego koncentrowania zanieczyszczeń atmosferycznych, która może mieć ważne konsekwencje dla obiegu tych substancji w środowisku w warunkach zachodzących obecnie zmian klimatu i znacznego zmniejszania się zasięgu lodowców arktycznych. Wyniki badań uzyskane przez członków zespołu zostały opublikowane w renomowanych czasopismach naukowych oraz przedstawione na międzynarodowych konferencjach, dzięki czemu mogliśmy zaistnieć w czołówce naukowców zajmujących się skażeniem lodowców na całej kuli ziemskiej.
Pełny tytuł finansowanego projektu: Kriokonity w obszarach polarnych i ich rola w akumulacji zanieczyszczeń atmosferycznych
dr hab. inż. Edyta Łokas, prof. IFJ PAN
Absolwentka Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, gdzie uzyskała stopień doktora nauk o ziemi. Od 2007 r. związana z Instytutem Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk, gdzie w 2018 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk fizycznych. Obecnie kieruje Zakładem Spektrometrii Mas Polskiej Akademii Nauk. Posiada imponujący dorobek – jest aktywną uczestniczką międzynarodowych konferencji i laureatką wielu grantów. Podczas wypraw polarnych zbierała próbki gleby i kriokonitu, w których określała zawartość radionuklidów i metali ciężkich. Zgromadziła rozległą bazę danych z obszarów zlodowaconych północnej i południowej półkuli, określając stężenia aktywności dla 137Cs, 238,239+240Pu, 241Am, 210Pb oraz źródła zanieczyszczeń poprzez wyznaczenie wartości stosunków izotopowych. Od 2014 r. jest członkinią grupy ekspertów zajmujących się promieniotwórczością w Arktyce AMAP (Arctic Monitoring Assesment Programme). Jest również członkinią Komitetu Badań Czwartorzędu PAN oraz Stowarzyszenia Geomorfologów Polskich.