Kierownik projektu
:
dr hab. Mateusz Strzelecki, prof. UWr
Uniwersytet Wrocławski
Panel: ST10
Konkurs
: OPUS 19
ogłoszony
16 marca 2020
Badania polsko-norweskiego zespołu naukowego rzucają nowe światło na holoceńską sztormowość w Europejskiej Arktyce. W oparciu o osady z niewielkiego jeziora Steinbruvatnet, położonego na wyspie Sørkappøya (południowy Svalbard), naukowcy zmierzyli się z holoceńską historią sztormowości w tym regionie. Ich rekonstrukcja objęła niemal 10 000 lat i powstała m.in. dzięki wykorzystaniu klasycznych analiz geochemicznych i sedymentologicznych z wysokorozdzielczym skanowaniem XRF i techniką tomografii komputerowej (CT) w jednym z najnowocześniejszych laboratoriów dedykowanych naukom o Ziemi w Europie – EARTHLAB w Bergen. Wyniki ich prac zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Communications. (https://doi.org/10.1038/s41467-024-53875-1)
Mgr Zofia Stachowska, doktorantka projektu „ASPIRE”, ze Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Szczecińskiego podkreśla, że wyniki analiz przyniosły zaskakujące wnioski. Okazało się, że chłodniejsze okresy były związane z intensyfikacją sztormowości, co podważa dotychczasowe założenia, według których cieplejsze okresy sprzyjają bardziej dynamicznym warunkom pogodowym. To jednak nie wszystko: zrekonstruowana sztormowość wykazuje 1500-letnią cykliczność, charakterystyczną dla wielu zapisów klimatu północnego Atlantyku, którą norweski partner projektu dr Willem van der Bilt z Uniwersytetu w Bergen określa „biciem serca klimatycznego systemu regionu”. Ponadto zaobserwowano, że oba główne systemy wiatrowe regionu – polarne wiatry wschodnie i wiatry zachodnie niejako naśladują się nawzajem, osłabiając i wzmacniając się synchronicznie w czasie.
Dr van der Bilt zwraca uwagę na znaczenie archiwów osadowych jako kluczowego narzędzia do weryfikacji modeli prognostycznych dotyczących przyszłych zjawisk klimatycznych oraz związanych z nimi geozagrożeń – sięganie do przeszłości umożliwia lepsze zrozumienie dynamiki klimatycznej, również regionów polarnych. Zdaniem dra van der Bilta polarna paleotempestologia, badająca przeszłe zmiany sztormowości i siły wiatru może ułatwić prognozowanie ich wpływu i zasięgu w najbliższej przyszłości. Prof. Mateusz Strzelecki, z Centrum Badań Zimnych Regionów im. Alfreda Jahna Uniwersytetu Wrocławskiego, podkreśla wyjątkowe znaczenie badań dla lepszego zrozumienia rozwoju wybrzeża w tej części Arktyki: „Do tej pory nie mieliśmy praktycznie żadnych informacji na temat wpływu sztormów na długookresowy rozwój środowiska przybrzeżnego Svalbardu.” Naukowiec jest przekonany, że uzyskane wyniki pozwolą lepiej zrozumieć, w jaki sposób wybrzeża Svalbardu dostosowały się do zmieniających się warunków sztormowych. „Teraz, gdy znamy warunki sztormowe, w których rozwinęły się plaże Svalbardu, możemy lepiej wyjaśnić ich dobrą adaptację do zmian poziomu morza, lodu morskiego i dostawy osadów w różnych fazach holocenu. Ostatnie dziesięciolecia przyniosły znaczący postęp naukowy w naszym rozumieniu ewolucji wybrzeży Arktyki na Syberii, Jukonie, Alasce i Grenlandii. Wierzymy, że nasza praca otwiera nowy rozdział w badaniach zmian przybrzeżnych na Svalbardzie - to ekscytujący czas dla nas wszystkich.” – mówi.
Badania, które stały się podstawą pracy w Nature Communications były finansowane przez NCN w ramach projektu „ASPIRE – efekty arktycznych sztormów zapisane w wałach plażowych i osadach jeziornych: scenariusze dla mniej zlodzonej przyszłości” kierowanego przez Mateusz C. Strzeleckiego z Centrum Badań Regionów Zimnych im. Alfreda Jahna, Uniwersytetu Wrocławskiego. Kierownik pomocniczy projektu dr Willem van der Bilt z Uniwersytetu w Bergen, wsparty był również przez grant fundacji Trond Mohn Research Foundation. Dr van der Bilt i prof. Strzelecki są przekonani, że te przełomowe rezultaty tworzą fundamenty do rozwoju interdyscyplinarnych badań paleotempestologicznych w regionie Morza Barentsa – najszybciej ocieplającego się fragmentu Arktyki. To doskonały obszar dla zacieśnienia polsko-norweskiej współpracy naukowej w przyszłości.
Podsumowanie popularnonaukowe: https://communities.springernature.com/posts/wind-blown-lake-mud-records-10-000-years-of-arctic-storminess
Pełny tytuł finansowanego projektu: ASPIRE - efekty arktycznych sztormów zapisane w wałach plażowych i osadach jeziornych: scenariusze dla mniej zlodzonej przyszłości
dr hab. Mateusz Strzelecki, prof. UWr
Dr hab. Mateusz Strzelecki, prof. UWr – geomorfolog, kierownik Centrum Badań Regionów Zimnych im. Alfreda Jahna na Uniwersytecie Wrocławskim. Specjalizuje się w badaniach mechanizmów kontrolujących ewolucję wybrzeży polarnych. Lider kilkunastu ekspedycji naukowych na Svalbard, Grenlandię, wyspy Skandynawii i do Antarktyki.