pt., 01/04/2016 - 15:09

Miło nam poinformować, że prof. Grzegorz Pietrzyński, astronom z Uniwersytetu Warszawskiego, otrzymał prestiżowy Advanced Grant European Research Council na realizację projektu „A sub-percent distance scale from binaries and Cepheids”. Badania zmierzają do wyliczenia parametru Hubble’a z dokładnością do 1%.

Prof. Pietrzyński jest również podwójnym laureatem konkursów Narodowego Centrum Nauki. W ramach konkursu OPUS 5 bada olbrzymy w układach zaćmieniowych. Zagadnienia precyzyjnego pomiaru kosmicznych odległości zgłębia natomiast dzięki projektowi uzyskanemu w konkursie MAESTRO 3. Wiedza na ten temat pomoże w określeniu ilości energii, jaką emitują badane obiekty i pokaże, jak ewoluuje Wszechświat. Z pełnym opisem projektu można zapoznać się na naszej stronie.

To już czwarty tego typu grant przyznany Polakowi. Granty ERC dla badaczy z ugruntowaną pozycją naukową zdobyli dotychczas: prof. Tomasz Dietl z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Akademii Nauk (2008), prof. Andrzej Udalski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego (2009) oraz prof. Ryszard Horodecki, fizyk kwantowy z Uniwersytetu Gdańskiego (2011). Wszyscy są laureatami konkursu MAESTRO Narodowego Centrum Nauki.